Nakon što su dobili kredit HBOR-a vrijedan 1,8 milijuna kuna, braća Tomislav i Marko Kovačić osnovali su vlastitu tvrtku, SION grupu, odnosno počeli graditi pogon za preradu drveta u Maloj Maslenjači pored Daruvara.
– Kreditom smo počeli graditi objekt, kupili smo opremu i djelomično uredili unutarnju infrastrukturu, a uz sredstva HBOR-a i jamstvo Hamag Investa uložili smo i svoj novac. Uspjeli smo zaposliti osamnaest radnika – kaže Marko Kovačić.
Ministarstvu poduzetništva i obrta predali su sredinom prosinca prijavu za korištenje poticajnih mjera za proširenje pogona.
– Još jednu komoru za sušenje financirali bismo vlastitim obrtnim sredstvima, a zapošljavanje radnika sufinanciralo bi ministarstvo namjenskim nepovratnim sredstvima.
Izvoznici u EU
U tom bismo slučaju zaposlili nove radnike, a taj trend i nastavili sljedeće godine. Plan je u 2014. i 2015. godini plasirati na tržište ogrjevni briket od drveta i pelet iz naše proizvodnje u Hrvatskoj i imati ukupno 38 zaposlenih radnika – objašnjava M. Kovačić.
Kaže da taj posao pripremaju već četiri godine, no nisu imali uspjeha kod poslovnih banaka, odnosno nisu pristali na njihove uvjete – kamatu veću od 13 posto i jamstvo na postojeće nekretnine i opremu koja bi se financirala iz kredita i ostale imovine.
Također, iako su poslali dva službena dopisa Općini Đulovac s informacijama o razvoju i prijedlogom za potencijalnu pomoć, njihov projekt nije prepoznat. Pričekali su jamstvo Hamaga i kredit HBOR-a sa samo tri posto koji su prošle godine realizirali.
– Ove četiri smo se godine pripremali, istražili tržište, našli partnere u BiH i s njima nastupali na tržište Europske unije, a tako ćemo i nastaviti. Stopostotni smo izvoznici na tržište EU, prije svega na njemačko i austrijsko, a potražnja nam je četiri puta veća od ponude. Proizvod na je kvalitetan i nije preskup. Problema nemamo jer kupci znaju da imamo kvalitetan proizvod, dinamički se razvijamo i tako povećavamo količinu vlastitih obrtnih sredstava, a uz štedljivu i kvalitetnu tehnologiju, minimalan otpad, proizvod proizveden prema zahtjevu tržišta EU i vlastita obrtna sredstva, možemo održavati proizvodnju i planirati razvoj te izbjeći poslovne probleme, kaže Kovačić.
S obzirom na to da se nalaze između Bilogore i Papuka, području koje je i te kako bogato drvom, razvijat će nove proizvode za proizvodnju energije od biomase i na tržištu biti ekoalternativa vrlo skupim izvorima energije.
Razvoj i zapošljavanje
– Tako dugoročno planiramo stvoriti ozbiljnu proizvodnju, educirati kroz vlastite kapacitete buduće radnike, zaposliti što više ljudi s ovoga područja kako bi se zaustavila gospodarska migracija i razvijalo ovo područje – zaključuje Kovačić.