Većina mladih ljudi, oko 75 posto, smatra da se za buduću mirovinu trebaju početi brinuti čim se zaposle ili u prvih nekoliko godina po zaposlenju.
Pritom bi rado smanjili izdvajanja u I. mirovinski stup i povećali u II. Gotovo jednak udio (72 posto) smatra da bi život u mirovini bio sigurniji da je odgovornost za mirovnu više na pojedincu.
Pokazalo je to istraživanje koje je na 300-tinjak mladih između 18 i 25 godina provela Udruga društava za upravljanje mirovinskim fondovima i mirovinskih osiguravajućih društava.
Rezultati pokazuju i da Y generacija (a posrijedi je uzorak mladih bez formalnog radnog iskustva) optimistično gleda na budućnost i vjeruje u svoju sposobnost rješavanja problema te ih više zanima doprinos društvenoj zajednici nego stjecanje novca.
Novac smatraju sredstvom za ispunjenje autonomije. U sljedećih deset godina za mirovinu ih planira štedjeti 38 posto, a 31 posto kani pokrenuti vlastiti posao.
Problem je vjerojatno u tome da su ti koji rade, izdvajali, a ti, koji imaju prava, a nisu radili, su u penziji. Fondove je sadasnja vlast (milsim na te te koji vladaju od 1991) nacionalizirala, pa su se fondovi miroviskog i zdrastvenog osiguranja koristil za financiranje strateskih drzavnih investicija, medju innim i za naoruzanje. I ponestalo love, jer nema niti novih radnih mjesta, niti ljudi koji zele zasukati rukave i raditi za malo love. Sve u svemu, crno se pise nama, obicnim ljudima.