MEĐUNARODNA TRŽIŠTA

Cijene nafte pale ispod 81 dolara, trgovce brinu prosvjedi u Kini

Foto: JASON LEE/REUTERS
FILE PHOTO: A crude oil tanker is seen at Qingdao Port, Shandong province, China
Foto: SEAN YONG/REUTERS
FILE PHOTO: Smoke spews from chimneys of an oil refinery in Nanjing
Foto: Pixabay
Ilustracija
28.11.2022.
u 16:38
Tržišta već tjednima strahuju za potražnju u Kini zbog novog vala covida 19 koji je potaknuo vlasti brojnih gradova da ponovo ograniče kretanje građana i propišu masovno testiranje ili čak zatvaranje čitavih četvrti
Pogledaj originalni članak

Cijene nafte pale su u ponedjeljak na međunarodnim tržištima ispod 81 dolara pod pritiskom vala prodaja koji su pokrenuli zabrinutost za potražnju u Kini i ulični prosvjedi protiv mjera suzbijanja covida 19.

Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila niža za 2,67 dolara nego u vrijeme zatvaranja trgovine na kraju prošlog tjedna i iznosila je 80,96 dolara. Prošli petak zaključila je trgovinu u minusu 1,71 dolar. Na američkom tržištu barelom se danas trgovalo po 2,09 dolara nižoj cijeni, od 74,19 dolara. U petak zaključio je trgovinu u minusu 1,66 dolara.

Tržišta već tjednima strahuju za potražnju u Kini zbog novog vala covida 19 koji je potaknuo vlasti brojnih gradova da ponovo ograniče kretanje građana i propišu masovno testiranje ili čak zatvaranje čitavih četvrti.

"Uz sve izraženija strahovanja od slabljenja potražnje u Kini s obzirom na rast broja zaraženih covidom 19, prodaju (nafte) potaknula je i politička neizvjesnost stvorena rijetkim primjerom prosvjeda u Šangaju zbog strogih vladinih restrikcija", tumači Hiroyuki Kikukawa iz Nissana.

Kina je ostala vjerna politici predsjednika Xi Jinpinga o nultoj toleranciji prema covidu 19, unatoč tome što je veći dio svijeta uglavnom ukinuo ograničenja. Stotine prosvjednika sukobile su se u nedjelju u Šangaju s policijom, a prosvjedi protiv ograničenja proširili se i na druge gradove.

VIDEO Prosvjedi u Kini zbog strogih covid mjera

U međuvremenu grupa sedam najrazvijenijih zemalja svijeta G7 i diplomati EU-a razgovaraju o ograničenju cijene ruske nafte na 65 do 70 dolara kako bi Moskvi ograničili prihode za financiranje vojne ofenzive u Ukrajini i istodobno izbjegli poremećaje na globalnim tržištima. 

Vlade EU-a još se ne uspijevaju dogovoriti o limitu, a utjecaj njihove odluke mogao bi biti ograničen, nagađaju analitičari.

"Razgovori o cjenovnom limitu bit će nastavljeni, ali čini se da on neće biti strog kao što se prvotno mislilo, moglo bi se reći da će biti toliko blag da će gotovo izgubiti smisao", rekao je Craig Erlam iz OANDA-e.

"Tako je, primjerice, prijetnja ruskoj proizvodnji gornjom cjenovnom granicom od 70 dolara minimalna, budući da se već prodaje oko te razine", dodao je. Cijene bi trebale biti ograničene od 5. prosinca, kada na snagu stupa EU-ov embargo na rusku naftu.

Tržišta će pozorno pratiti i sastanak Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njezinih saveznika, uključujući Rusiju, koji će 4. prosinca razgovarati o proizvodnoj politici. U listopadu OPEC+ odlučio je spustiti ciljanu razinu proizvodnje za dva milijuna barela dnevno. OPEC je odvojeno objavio da je cijena barela košarice nafte njegovih članica u petak porasla 2,28 dolara, na 83,80 dolara.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 6

TE
Templo
19:11 28.11.2022.

Kad je barel prije par godina bio 130 $, gorivo je bilo 8 kn/litra, sad kad je 80 $, litra je 12.5 kn. Hebo svjetsko prvenstvo, vlada pravi svjetske majmune od nas!

PR
propalismoFranjoskroz
18:45 28.11.2022.

Ili sljedeći put kad sirova nagta ode na 100 dolara cijena benzina će biti 20 kuna

MO
modovisisajteMaraschino
17:25 28.11.2022.

znači drugi tjedan cijene na benziskima idu gore