Vlada je objavila tekst kupoprodajnog ugovora države i Adrisa o kupnji Croatia osiguranja i prihvatila njegovo potpisivanje. Iznenađenja nema, Adris će za 39,05 posto udjela u Croatia osiguranju platiti 905,1 milijun kuna i obaviti dokapitalizaciju od 840 milijuna kuna, nakon čega će udjel rovinjske tvrtke u najvećoj osiguravajućoj kući biti oko 60 posto. Država će, prema najavama, zadržati udjel od 28 posto.
Zapošljavanje u krizi
– Ovo je veliki poslovni događaj za Adris grupu. Siguran sam da će vrijeme pokazati da je važan i za hrvatsko gospodarstvo. Čeka nas zahtjevan posao restrukturiranja, rasta i razvoja tvrtke. Cilj nam je da Croatia osiguranje postane regionalni lider – izjavio je Ante Vlahović, predsjednik uprave Adris grupe.
(Foto: Zarko Basic/PD/PIXSELL)
Dodatnih objašnjenja o spomenutom restrukturiranju u CO-u nema, ali već se zna da će se broj zaposlenih morati rezati. Kalkulira se s brojem od 600 do 1000 radnika. Iako broj ne zvuči dobro, treba imati na umu da je ta tvrtka prethodnih godina imala nepotrebno velikih zapošljavanja. Od 2006. do 2012. godine broj zaposlenih povećao se za oko 700, od čega je njih oko 200 zaposleno u četiri krizne godine. Otkad je počela utrka za Croatia osiguranje, postoje dvojbe je li ponuđena cijena preniska. Na takve tvrdnje naveo je zaključak nekih domaćih analitičara, pa čak i konzultantske kuće Roland Berger koja je isticala da treba voditi računa kako se uz CO prodaje i tržište. Drago Jakovčević, profesor osiguranja na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu, od početka je bio protivnik prodaje CO-a te i dalje tvrdi da je društvo prodano po niskoj cijeni. No postoje i drukčija razmišljanja.
– Adrisova ponuda od 128,26 milijuna eura implicira vrijednost Croatia osiguranja od 306 milijuna eura. Uzme li se u obzir ukupan godišnji prihod Croatia osiguranja od 3,3 milijarde kuna u 2013. godini, ispada da je omjer prodajne cijene i godišnjih prihoda 0,7. Usporedbe radi, europski osiguravateljni giganti kao što su Allianz, AXA, Generali... vrednuju se po nižim cijenama – kaže Denis Fudurić, direktor tvrtke Interfinance.
Nije to posao za državu
Treba tome dodati i da je grupa Croatia osiguranje u 2013. godini ostvarila gubitak te da joj predstoji ozbiljno restrukturiranje, iz čega proizlazi, kaže, da je kupoprodajna cijena solidna. Analitičari iz područja osiguranja kažu da je potez države s prodajom CO-a dobar jer ne postoji nijedan razlog zašto bi se država trebala baviti poslovima osiguranja. Uzme li se u obzir i da tržišni udio Croatia osiguranja godinama pada te da profitabilnost nikada nije bila na zadovoljavajućoj razini, provede li Adris pametno restrukturiranje te kupi još pokojeg osiguravatelja u regiji, dobrim upravljanjem i poslovanjem, uvođenjem novih proizvoda i usluga te drugačijim pristupom tržištu moguće je kreirati respektabilnog regionalnog igrača koji bi se bez problema nosio sa stranom konkurencijom – tvrde stručnjaci s područja osiguranja.
>> Adris grupa o CO: Čeka nas zahtjevno restrukturiranje
>> AZTN: nema prepreka Adrisovu preuzimanju Croatia osiguranja