Inovatorima koji su se vratili iz Londona i Taipeija sa sedam zlatnih nagrada lakše je smisliti novi alat ili pogonsko gorivo nego prodrijeti kroz birokratsku šumu koju treba jako dobro poznavati ako računate na državne potpore.
Venture Capital fond
– Inovaciju osmislim za jedan dan, još pet dana treba mi za registraciju patenta, a potom počinje komercijalizacija proizvoda koja traje godinama – istaknuo je Slobodan Rajić čiji su patenti ugrađeni u sve Candyjeve hladnjake. U organizaciji Hrvatske banke za obnovu i razvoj inovatori su pozvani na okrugli stol s potencijalnim financijerima na kojem se zaključilo da Hrvatska nema infrastrukturu potrebnu za podršku razvoju novim proizvodima. To bi se uskoro moglo promijeniti jer se u suradnji s institucionalnim ulagačima poput EBRD-a i HBOR-a osniva fond usmjeren isključivo podršci inovatorima. Na tržištu nedostaje venture capital fondovi čija je funkcija ulagati u tvrtke u nastajanju i koji mogu preuzeti rizik koji sa sobom nosi tvrtka u ranoj fazi razvoja, ali dok se ne stvori institucionalni okvir koji imaju sve zemlje razvijene Europe, inovatori će se morati oslanjati na državne potpore iz institucija poput Hamag Investa, Bicroa, HBOR-ove kreditne programe ili podršku Fondova gospodarske suradnje. Zato stručnjaci iz bankarskih krugova upozoravaju inovatore da su im nužni financijski savjetnici.
– Često dobivam projekte u ranoj fazi, a prezentirani su na način koji mi ne razumijemo. Apeliramo da angažirate savjetnike jer će nam oni vašu ideju prevesti na bankarski jezik – savjetovao je Marko Makek, čelnik Nexus FGS-a i pritom istaknuo da većina fondova na tržištu može razvijati samo projekte koji imaju osigurane buduće prihode. Slično je i u drugim institucijama pa će se inovatori još neko vrijeme morati oslanjati na vlastite snage. Iskustva koja imaju su da teško dobivaju kredite u poslovnim bankama, a lošije se snalaze u institucijama nego sa stranim ulagačima.
Na apel upućen njima poslali su i svoj u kojem traže da se patente oslobodi od poreznih nameta što je standard u većini zemalja Europske unije.
Osvajači svjetskih priznanja
U obiteljskoj tvrtki rade samo žene
Krema od peršina inovacija je na tržištu, a za ljekovitost te biljke poznatije u kulinarstvu nego u kozmetologiji znale su uršulinke koje su se u peršinu kupale u davna vremena, pojasnila je Nika Brlečić ideju za proizvodnju jednog od 66 proizvoda iz linije Nikel, koja osvaja nagrade na svjetskom tržištu. Tvrtka koju je osnovala njezina majka zapošljava sedam žena, a muškarcima će se otvoriti prilika kad počnu proizvodnju u vlastitim pogonima koje planiraju graditi.
Od Plive do kreme od matične mliječi
Krema na bazi matične mliječi i ulja maline, Meli, osvojila je Britance koji već nude komercijalizaciju “eliksira mladosti” na njihovu tržištu. Poduzetnica i inovatorica kaže da svom suprugu mora zahvaliti za uspjeh jer je 1990. bio dovoljno hrabar otvoriti tvrtku i krenuti u poduzetništvo. Od države nisu dobili znatnu pomoć, samo nekoliko poticaja od Ministarstva gospodarstva, a s obzirom na nove ponude trebat će im financijska pomoć kad počnu širiti svoje kapacitete.
Odbio Malezijce i proizvodi u Hrvatskoj
Iako sâm nije inovator, Vulema zna komercijalizirati dobar izum. Njegova tvrtka bavi se izradom naljepnica za mobitele koje reguliraju frekvenciju zračenja mobitela i time zračenje čine manje štetnim. Kaže da su Malezijci odmah predložili da preseli proizvodnju, ali to nije dopustio. Želi proizvoditi u Hrvatskoj gdje surađuje sa šest tvrtki i kao velikog partnera ima Hrvatsku poštu. Iduće godine očekuje velike narudžbe, a potpora mu treba za sajmove.
Umorni od brusnog papira izmislili hit
Brusit ćemo EU, poručio je Krunić čiji su brat i otac osmislili roto rašpu, alat koji zamjenjuje brusni papir. Radili su preinake na kući i umorili se od uporabe brusnog papira pa smislili alat koji im znatno olakšava posao. Nije lako razvijati novi proizvod u Hrvatskoj pa su im trebale godine i mnoga testiranja dok nisu došli do unosnog ugovora s Nijemcima, a izvozit će i u zemlje Beneluxa. Da su državljani Velike Britanije, rekli su im ulagači, već bi se odavno dokazali na tržištu i obogatili.
‘Žao mi je što moram uvoziti sirovinu’
Kozmetička linija Essence Mediterana specijalizirana je za wellness, a jedina domaća kolekcija takvih proizvoda prisutna je u 700 salona. Kempinski u Hrvatskoj dobio je nagradu u konkurenciji svih hotela u prestižnom lancu kao hotel s najboljim wellnessom, a Ivana Legović nada se da je i njezina kozmetika pridonijela kvaliteti. Žao joj je, kaže, što nema proizvodnje sirovina za kvalitetnu prirodnu kozmetiku u Hrvatskoj pa mora koristiti uvoz te predlaže državnu potporu.
Zaštita podataka je budućnost
Izum obitelji Žiljak mogao bi se pokazati kao spasonosno rješenje za zaštitu podataka u bankama i institucijama. Osmislili su software kojim se može onemogućiti kopiranje ili skeniranje ispisanih dokumenata. To je samo dio plejade izuma kojeg dijele otac i kći Žiljak, ali da bi ga učinili poželjnim proizvodom trebaju testove na još 12 tipova printera. Za taj dio posla traže pomoć institucija, a nude im da i same probaju proizvod i uvjere se da se u Hrvatskoj rodila budućnost.
Pogonsko gorivo za spas termoelektrana
Gorivo pod radnim nazivom industrijski vodik može smanjiti emisiju CO2 za 40 posto, a to bi moglo biti presudno za opstanak termoelektrana manjih od 300 megavata koje uz novu regulativu Europske unije nisu profitabilne. Nije skuplje od ugljena, a investicija u opremu nužnu za njegovo korištenje vraća se u roku od godinu dana. Zbog jakih lobija teško im je probiti se u prvi plan, a za prvu proizvodnju treba im ulaganje od 15 milijuna eura. Južna Afrika za gorivo je već zainteresirana.
A sudeći po njihovim pogledima, ne izgledaju mi baš sretni.