U najnovijem izdanju publikacije International Risk & Payment Review, koja obuhvaća rizike poslovanja u 132 države svijeta, najstarija bonitetna kuća na svijetu Dun & Bradstreet i dalje Hrvatsku svrstava u zemlje s blagim rizikom ulaganja.
Zadnji dostupni podaci DZS-a potvrđuju da je Hrvatska zabilježila blagi rast BDP-a u zadnjem kvartalu 2010. godine. Investicije i javna potrošnja i dalje su smanjeni, a privatna potrošnja i izvoz predstavljaju glavne komponente rasta. Međutim pokazatelji kao što su industrijska proizvodnja, nezaposlenost i maloprodaja upućuju na to da je aktivnost pala u zadnjem kvartalu te da će BDP na godišnjoj razini iznositi oko -1,5%. Prema DZS-u industrijska proizvodnja pala je za 5,4% u zadnjem kvartalu 2010, a u cijeloj godini u prosjeku 1,4%. D&B navodi da je u ovom trenutku vrlo teško prognozirati industrijsku proizvodnju za 2011. godinu – treba uzeti u obzir razvoj glavnih hrvatskih izvoznih tržišta te utjecaj povećanja cijena robe na internacionalnom tržištu što, naravno, povećava troškove proizvodnje.
Što se maloprodaje tiče, zabilježen je pad volumena i vrijednosti u zadnjem kvartalu 2010. godine, a prosječno je pala za 1,5% vrijednosti u cijeloj 2010. D&B-ovo mišljenje je da u ovoj godini neće biti novih nameta zbog izbora koji se planiraju za studeni te će plaće u prosjeku lagano rasti (zbog toga što je ukinut krizni porez), dok će nezaposlenost i dalje predstavljati problem za ekonomski oporavak.
Broj nezaposlenih porastao je na 12,4% u prosincu 2011. godine, dok je u prosjeku nezaposlenost za cijelu 2010. bila na razini od 11,8%. D&B očekuje da će nezaposlenost nastaviti kočiti ekonomski oporavak te će još porasti u prvom dijelu 2011., a u drugom dijelu očekuje se blagi pad. Prosječno, za 2011. godinu očekuje se 12,7%, dok će u 2012. iznositi 11,9% zbog ekonomskog oporavka.
Rejting je snižen Albaniji (zbog eskaliranja socijalnih nemira), Egiptu (trotjedne demonstracije i neredi), Ugandi (protesti uoči izbora za parlament), Vijetnamu (visok vanjski dug, inflacija te pritisak na valutu), a povišen Kambodži (solidan ekonomski oporavak u 2010.), Njemačkoj (očekivanje snažnoga ekonomskog oporavka u 2011. i 2012.) te Tunisu (politička stabilizacija). U regiji i dalje najveći rejting ima Slovenija koja spada u razred niske rizičnosti, piše u priopćenju Bonlinea, zastupnika za D&B.
A je++ ga ne mogu vjerovat - opet Slovenija !!