Vladavina medvjeda

Dionice neće biti popularne barem godinu dana

Foto: Reuters/PIXSELL
Burze
Foto: Reuters/PIXSELL
Burze
27.12.2018.
u 14:32
Ovogodišnji prosinac mogao biti biti najlošiji za američke dionice od 1931. godine i Velike depresije
Pogledaj originalni članak

Najvažniji svjetski burzovni indeksi zakoračili su u “medvjeđe tržište” što je označilo eskalaciju višemjesečne rasprodaje dionica. No, vladavina “medvjeda” mogla bi potrajati više od godinu dana, ako je suditi po burzovnoj statistici od završetka Drugog svjetskog rata.

Medvjeđe tržište definira se kao pad vrijednosti burzovnog indeksa preko 20 posto u odnosu na najvišu vrijednost u godinu dana, a na Wall Streetu prvi se tom “titulom” okitio tehnološki Nasdaq koji je granicu probio krajem prošlog tjedna.

Globalni pad

Potonuvši 2,7 posto na 2351 bod, u ponedjeljak se u “medvjeđem tržištu” našao i S&P 500 na krilima vijesti da je ministar financija Sjedinjenih Američkih Država Steven Mnuchin razgovarao s predstavnicima banaka i dobio uvjeravanja da je financijski sektor zdrav.

Na globalnoj razini, u tom se društvu nalazi i njemački DAX, pa indeks Šangajske burze te japanski Nikkei.

– Volio bih da mogu biti optimističniji, ali ne vidim mnogo pozitivnih znakova. Smatram da najgore dolazi sljedeće godine i tek smo u prvoj polovici globalnog medvjeđeg tržišta – izjavio je za CNBC Mark Jolley, analitičar u CCB International Securitiesu.
Zanimljivo je da su američki burzovni indeksi potonuli u “medvjeđe tržište” u prosincu, mjesecu koji je uobičajeno vrlo povoljan za cijene dionica. No, ne i ove godine. Štoviše, ovaj bi prosinac mogao biti najgori za američke dionice od 1931. godine i Velike depresije.

Ako je suditi po burzovnoj povijesti, pesimizam na dioničkim tržištima neće tako brzo proći, a još će više vremena trebati za oporavak. Prema podacima banke Goldman Sachs od kraja Drugog svjetskog rata, “medvjeđa tržišta” na Wall Streetu u prosjeku traju 13 mjeseci, a u tom razdoblju indeks S&P 500 izgubi više od trećine vrijednosti.

Dug oporavak

Za oporavak u pravilu treba 22 mjeseca, odnosno gotovo dvije godine. Najduže zabilježeno “medvjeđe tržište” od 1945. godine zabilježeno je od ožujka 2000. do listopada 2002. godine što je 31 mjesec, a za brisanje gotovo 50 posto minusa trebalo je punih 56 mjeseci.

U posljednjoj vladavini “medvjeda”, od listopada 2007. do ožujka 2009. godine za oporavak je trebalo 49 mjeseci.
Podaci pokazuju da i korekcije cijena dionice koje se definiraju kao pad s vrhunca između 10 i 20 posto imaju priličan devastirajući utjecaj na portfelje investitora. Statistika pokazuje kako korekcije u prosjeku traju četiri mjeseca, a u tom razdoblju dionički indeks izgubi 13 posto vrijednosti. Za nadoknadu tog gubitka i vraćanje na “početne pozicije” u prosjeku treba četiri mjeseca.  

FINSKI MINISTAR ZABRINUT

'Rusija neće stati ni nakon Ukrajine': Stiglo upozorenje za zemlje NATO-a, opasnost prijeti i od ovih saveznika

Predstavljajući pregled vojske nordijske zemlje, Hakkanen je rekao da smatra dugoročnim rizikom suradnju Rusije sa Sjevernom Korejom, Iranom i Kinom. "Rusija će, zajedno sa svojim saveznicima, ostati opasan akter u Europi čak i nakon rata u Ukrajini i ne možemo isključiti mogućnost da će (oni) prijetiti europskim zemljama upotrebom vojne sile", rekao je Hakkanen.

BEZ DLAKE NA JEZIKU O AFERAMA

Pavle Kalinić o Jelaviću, Kekin i pljački Hrvatske: Zagreb se raspada, tim putem ide i Europa

- Empire State Building u New Yorku je napravljen u godinu dana, a Zagreb ne može most obnoviti za tri godine. Kada treba biti član civilne zaštite, onda to nikome vjera ne dozvoljava, isti kao kada su dolazili pozivi iz ZNG-a, kad je počeo rat, a onda su mame i tate uzele telefon. Pa su malo nazvali, pa je bilo anemije i puno onih koji su baš u tom trenutku otišli u diplomaciju. I Vukovar je najgora stvar, grad heroj, iako smo ga izgubili, ali u prvom redu stoje dezerteri iz 91, a iza njih stoje branitelj,, rekao je Kalinić.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

ZO
zoranos
00:10 28.12.2018.

E sada postoji tu i druga strana. Ako se Trump i Kina dogovore oko carina - buuum! Ovih 20% minusa je bilo do badnjaka - DJIA raste u zadnja 2 dana preko 6%! U USA imamo rekordnu potrošnju u prosincu i kompanije uopće ne posluju loše. Sve je nekako u nekom strahu koji je i ne baš previše opravdan. Plus sve to FED je sada podigao kamate i srušio burzu, ali najavio da će kamate manje puta dizati u 2019 (2x prema planu), no kako je Trump napao šefa FED-a ima osjećaj da se kamata neće dizati više od jednom. Zapravo sve mislim da je ovo igra Trumpa! On je gospodarstvenik, a danas kao predsjednik može jednim Twittom ili jednom izmišljenom najavom rušiti i dizati burzu - nema šanse da se on ne igra i ne utjeće na cijenu. Samo čekam kako će za 3 kranja reći da su se dogovorili i oko proračuna i sa Kinom i buuuuum (a sada plaši svei lagano kupuje preko nekoga).