Na pomolu je nova zvijezda – moto je novogodišnje čestitke Varaždinske burze koju su zaposlenici odaslali onima s kojima surađuju poslovno.
Varaždinci su time optimistično najavili događaj za kraj siječnja kada će njihova burza prestati postojati, ali rodit će se nova, snažnija.
U igri Šveđani
Nova je zvijezda doduše 'stara’ Zagrebačka burza, ali pojačana Varaždincima koji se svi odreda sele u Zagrebačku burzu što će zasjati novim sjajem. Duge pripreme spajanja (ili bolje rečeno ukidanja VSE) dviju domaćih burzi napokon su dovršene i od veljače 2007. doista bi trebala djelovati jedna burza.
Zagrebačkoj se burzi neće mnogo toga promijeniti, preuzet će dionice s VSE i dobiti još nekoliko zasposlenika, a sve njih skupa čeka preseljenje u nove prostore i uvođenje nove trgovinske platforme koja je kupljena od švedskoga burzovnog operatera OMX-a. Blizina OMX-a, pa preko trgovinske platforme i održavanja, znak je da Šveđani jednoga dana računaju i na veći posao, eventualno preuzimanje Zagrebačke burze. Pohod na balkanske burze već je započeo, početna je suradnja uspostavljena s Beogradskom burzom, a Ljubljani je upućena i konkretna cijena za preuzimanje, 4,2 milijuna eura. Ni Zagreb kada se konsolidira neće dugo čekati takvu ponudu.
Više od institucionalnog sređivanja ZSE, ulagače zanima kakva će biti investicijska godina u koju ulazimo. Na nedavnu predstavljanju novoga, sedmog izdanja publikacije “Javna dionička društva” što ju je objavila kuća TO-One, pogled na 2007. godinu nije bio pesimističan. Analitičari su se doduše oprezno zadržali na znatno skromnijem rastu tržišta do 20-ak posto i solidnoj likvidnosti. I to sve bez izvanserijskih događaja kakvi su 2006. bili Pliva i Ina. Pliva se nije dala predvidjeti na kraju 2005. godine, pa tako analitičari ne mogu sada predvidjeti preuzimanja, neko veliko ili više njih, a očigledno je da će se taj proces razmahati u 2007. godini.
Aktivni najlikvidniji
U idućoj godini na tržištu će više izravno operirati mirovinski fondovi s obzirom na liberalnije uvjete ulaganja u kotaciju JDD. Mirovinci ipak neće znatnije utjecati na tržište, jer već i sada oko milijardu kuna ulažu na tržište kroz ostale investicijske fondove. Najveći tržišni potencijal i dalje se krije u dioničkim fondovima kojima uredno pristiže novi kapital, na mjesec oko 500 milijuna kuna.
Ova je godina za fondove bila iznadprosječna, a u idućoj će slične ili malo manje prinose tražiti u novim dionicama na hrvatskom i tržištu regije. Zadnjeg trgovinskog dana pred božićne blagdane aktivne su bile najlikvidnije dionice.
Veliki opseg trgovanja lagano je spustio cijene pa se Adris grupa našla na 429 kuna, najnižoj vrijednosti u posljednjih četiri ili pet mjeseci. Podravka sa 15.550 u jednom danu završila je na 466 kuna, a paket dionica očito je dogovoren. Zasad se ne zna ni tko je prodao ni tko je kupio, ali bi sve to moglo poslužiti okrupnjivanju vlasničke strukture pod patronatom menadžmenta.