PREOKRET U POLITICI VLADE Sprema se izvozna ofenziva pod pokroviteljstvom države

Država kreće u izvoznu ofenzivu

Foto: import
Država kreće u izvoznu ofenzivu
06.06.2006.
u 19:00
Pogledaj originalni članak

Ovakvi su kontakti dragocjeni, kaže Zlatko Šimunec, direktor zagrebačkog dizajn-centra CadCam. Mi smo premalena tvrtka da bismo sami došli tako daleko, komentar je Dragomira Kitanovića, voditelja tehnologije čakovečke tvrtke za proizvodnju alata PPM.

Njih su dvojica bili dio male poduzetničke ekipe iz Hrvatske koja je imala rijetku čast i privilegij da joj vrata u svijet otvaraju ni manje ni više nego dva ministra gospodarstva, hrvatski ministar Branko Vukelić i ministar u vladi njemačke savezne države Saarland Hanspeter Georgi. 

Uspješna suradnja
Vukelić je prošlog tjedna bio na čelu delegacije koja je posjetila Saarland, najmanju njemačku pokrajinu koja ima tek nešto više od milijun stanovnika, ali posljednjih godina postiže iznimno visoke stope rasta. Lokalni političari, čulo se tijekom brojnih razgovora, smatraju da dio zasluga za propulzivnost pripada i njima jer su interesne organizacije poduzetnika i lokalna uprava svu svoju energiju usmjerili u stvaranje novih tehnologija i malog poduzetništva koje mijenja tešku industriju koja je obilježila jedno puno stoljeće života na tromeđi Njemačke, Francuske i Belgije. Njemački su političari prvi otkrili Hrvatsku u dvama posjetima iza kojih je ostalo nekoliko sklopljenih ugovora, a najveći je potpisan početkom ove godine, kada je solinski AD Plastic ušao u joint venture s njemačkim Saargummijem, velikim proizvođačem izolacijskih guma za automobile.

Koliko je Nijemcima stalo do toga da iza političkog turizma i gospodarske diplomacije ostane opipljiv trag koji će se prenijeti u robnu razmjenu Saarlanda i RH, sada tešku 30-ak milijuna eura, vidi se i po tome što su svakoj hrvatskoj tvrtki koja se odazvala pozivu HGK-a i Ministarstva gospodarstva na put  a bilo ih je samo sedam  osigurali kontakte i razgovore u četiri oka s najmanje tri lokalne kompanije. Zlatko Šimunec, direktor i vlasnik CadCama, kaže da je njegov CV privukao interes čak 10 saarlandskih kompanija, od kojih četiri već spremaju kofere za Zagreb, gdje nastavljaju razgovore o poslu.

Izvoz manji 14 posto
- Ostvare li se planovi, mi bismo u sljedećih nekoliko godina mogli zaposliti stotinjak inženjera u našim tvrtkama u Zagrebu, Beogradu i Ljubljani, kaže Šimunec koji sada zapošljava tridesetak inženjera koji dizajniraju opremu i dijelove za automobilsku industriju. Osim preko prijateljskih veza, takve je kontakte teško uspostaviti. Zato sam iznimno zadovoljan - kaže Šimunec.

Čakovečki PPM također očekuje posjet dvaju njemačkih partnera koji su, slično kao i drugi veliki proizvođači automobila, zainteresirani za suradnju s hrvatskim proizvođačima rezervnih dijelova.
Bez obzira na to što su ovih dana usta brojnih hrvatskih političara i ekonomista puna riječi o novim strategijama i izvozu koji jedini zadržava opstanak u poduzetničkim vodama, podaci s terena  preslikani kroz statistiku DZS-a  pokazuju da je nakon višemjesečnog uzleta izvoz u travnju pao 14 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, a pokrivenost izvoza uvozom spustila se na niskih 43 posto.

 Povoljno je ipak to što su prva tri mjeseca bila u plusu pa je godišnja stopa rasta izvoza ostala 10 posto, ali ponajprije zahvaljujući isporukama brodova i povećanju cijene nafte i naftnih derivata. Kako se približavaju izbori, i političari su hrabriji u svojim istupima i prognozama pa tako gospodarski ministar Branko Vukelić, po uzoru na Austrijance i Nijemce, priprema izvoznu ofenzivu koja će biti zaokružena do kraja ove godine. Vukelić smatra da Hrvatska može u iduće četiri godine udvostručiti izvoz na 30-ak milijardi dolara.

Pet novih klastera
- To je minimum koji možemo očekivati, Hrvatska je već i od 2001. do 2005. povećala vrijednost izvoza dva puta - tvrdi Vukelić. Njegova ekipa ne cilja samo na nominalno povećanje nego i na promjenu strukture i broja izvoznika. Uz postojećih 10-ak tisuća izvoznika (od kojih je 8 tisuća izvozilo više od 10 tisuća eura godišnje), država će pomoći da se na listu izvoznika svake godine upiše tisuću novih poduzeća.

"Osnovat ćemo pet novih klastera po principu top down, zadat ćemo cilj, osigurati novac i reći izvolite raditi", kaže Vukelić koji želi u izvozne klastere dovesti jaku menadžersku ekipu koja se može probijati na zadanim tržištima Balkana, Azije, Amerike, ali i EU.

Pogledajte na vecernji.hr