Hrvatska ima problema u iskorištavanju novca iz fondova EU. To je kod nas vječna tema otkako smo ušli u Europsku uniju. Razlozi tome su višesturki, od manjka ideja preko podkapacitiranosti kadrova koji se razumiju u tu tematiku do kompliciranih procedura koje je potrebno proći kako bi se dobio EU novac.
No da nije sve tako crno što se tiče odnosa Hrvatske i fondova EU pokazuju podaci koje je prikupila Udruga gradova o hrvatskim ugovorenim EU projektima u posljednjih osam godina. Kad se svi ti projekti i euri zbroje, u Hrvatskoj je ugovoreno njih 5000 ukupno vrijednih 4,1 milijardu eura. Pri tome najzadovoljniji mogu biti lokalna i regionalna samuporava te neka velika državna poduzeća. Naime, lokalni sektor ugovorio je 1467 projekata, a regionalni 395, ukupne vrijednosti gotovo 1,4 milijarde eura.
Pri tome su na listi 10 institucija ili tvrtki koje su ugovorile najviše projekata, njih devet jedinice lokalne i regionalne samouprave ili tvrtke u njihovu vlasništvu – primjerice gradovi Rijeka i Zagreb, Osječko-baranjska i Brodsko-posavska županija, komunalne i gradsko-stambene tvrtke iz Labina, Pakraca... A na lokalnoj razini najčešće se novcem EU sufinancira energetska obnova zgrada.
Državni sektor ugovorio je 421 projekt, vrijedan 2,3 milijarde eura. A u to spadaju i veliki infrastrukturni projekti poput Pelješkog mosta, obnova i gradnja pruga te zračnih luka. Tako da je i prometni sektor dobro iskoristio prvih pet godina članstva Hrvatske u EU. Udruga gradova je prva u Hrvatskoj prikupila podatke o svim hrvatskim EU projektima i čudno je kako to dosad nije napravila neka od državnih institucija. A to pokazuje da je lokalni i regionalni sektor puno efikasniji i puno više vodi računa o tome na koji način će financirati svoje projekte.
Državne institucije tako imaju puno toga naučiti od gradova, općina i županija u privlačenju EU novca jer, prema podacima Udruge gradova, njima to puno bolje ide.
Odljev novca iz hrvatske je stravican..npr. za izraelske letece kante treba platiti 2 i pol milijaede kuna...