Nakon što je Hrvoje Prpić objavio na Facebook-profilu da ga je Porezna neopravdano kaznila, da seli proizvodnju iz zemlje i da će svakome preporučiti da ne ulaže u našu zemlju, stajališta su o toj izjavi podijeljena. Ima onih koji tvrde da je Prpić izgovorio ono što ionako više ili manje muči sve poduzetnike, ali i onih koji misle da Prpić nema kredibilitet takvo što govoriti jer mu je Hrvatska omogućila pokretanje posla i stvaranje prvog kapitala, referirajući se pritom na njegov prvi biznis u HG Spotu temeljen na trgovini i uvozu dijelova od kojih su se slagala računala.
Izbacivanje s tržišta
Iako je po tom biznisu najpoznatiji, danas Prpić ima među tvrtkama i one razvojne i inovativne, namijenjene izvozu.
– Nije ni bitno tko se čime bavi, bit je problema da država koči poduzetnike. Svatko je od nečega krenuo – kaže nam jedan poduzetnik. I ovdje nije bitno tko je to izgovorio, nego to što te tvrdnje stoje i njih se ne bi trebali sramiti poduzetnici koji ih javno izgovaraju, nego Vlada koja narušava poduzetničku klimu. Ipak, Prpićeva poruka kao poznatog poduzetnika i opinion makera o neulaganju u Hrvatsku možda ipak nije najsretnije rješenje i sigurno može pojačati trend otvaranja tvrtki izvan zemlje. A to za Hrvatsku, koja vapi za malim poduzetništvom, nije dobro. Saša Cvetojević potvrđuje nam da seljenje dijela poslovanja iz zemlje nije neobično jer to u drugom koraku, nakon što su osnovali tvrtke u zemlji, radi velik broj ICT startup tvrtki.
– Tako traže strani ulagači znajući za probleme vezane za propise u Hrvatskoj – kaže Cvetojević. A zbog sve kompliciranijih propisa sigurno će se odmah otvarati tvrtke u inozemstvu.
– Prpićev potez ohrabrit će i potaknuti mnoge da učine isto jer su već sad na granici strpljivosti i prošli su iste torture Porezne uprave i sudstva kao i on. Takvih ima mnogo. Opće je poznato da su poduzetnici koji su tražili povrat poreza ili su svojim poslovanjem ugrozili posao nekoga koji je u sprezi s politikom dobili za vrat montirane porezne kazne koje su morali platiti, a rješenje o povratu čekali su godinama. To je bio legalan način izbacivanja poduzetnika iz biznisa – kaže Saša Jurković, direktor portala Posao.hr.
Male potpore
– Nedavno sam odbio seljenje proizvodnje u Njemačku koje bi pratila velika financijska potpora, a razlog je tome patriotizam – kaže Mate Rimac, izumitelj, poduzetnik te osnivač i direktor tvrtke Rimac Automobili. Kaže kako nije imao problema s državnim propisima, a dobio je i potpore u nekoliko poduzetničkih programa. Jedini je problem što su one znatno manje nego u inozemstvu. Dok su Rimčeve iznosile oko 100.000 eura, Tesla motors, primjerice, dobio je 450 milijuna dolara potpora. Važno je da država daje potporu poduzetništvu, kaže, prije svega za proizvodne djelatnosti, inovacije i razvoj.
Činjenica je da za legalno potraživanje preplačenog PDV-a država kreće u odmazdu i da se svi bojimo tražiti povrat. Ja sam poduzetnik 10 godina i nikad ga nisam zatražio iako radim uredno. Upravo kao i Prpiću bojim se da mi inspektor ne nađe neku tačku ili zarez krivo napisan i da me opali po đepu za iznos traženog PDV-a. Strpim se pa PDV ispeglam na nešto dužu stazu. E a sad pitanje svih pitanja. Da li je to normalno ponašanje u uređenoj EU državi? Nije i nema veze sa trenutačnom vlašću. Sve vlade su tu sramotnu rabotu prigrlile.