Predsjednik Hrvatskog fonda za privatizaciju Vedran Duvnjak potvrdio je da će, ako Orco do 12. travnja ne povuče odluku o prodaji kavane Pjaca i kampa Viro, ići u raskid ugovora s tom grupom koja upravlja Sunčanim Hvarom. Dodao je kako raskid ugovora nije cilj HFP-a, no ako Orco nastavi s rasprodajom imovine, to će se morati napraviti jer ima drugih zainteresiranih koji će moći upravljati Sunčanim Hvarom.
Sukladno prošlotjednom dogovoru u Splitu, Upravni odbor HFP-a jučer je najavio natječaje za privatizaciju tri dalmatinska dugogodišnja gubitaša, Adriachema iz Kaštela te Trimota i Imota iz Imotskog. Ako se niti ovaj put ne uspiju prodati ove tvrtke za koje u dosadašnjim pokušajima privatizacije uopće nije bilo interesa, vjerojatno im slijedi stečaj. Zbog toga je država izmijenila uvjete natječaja u korist potencijalnih kupaca, pa se tako dugovanja prema HFP-u trebaju vratiti u roku od pet godina, a ne svega 60 dana kako je to do sada bila praksa. Taj kratki rok vrijedi i za povrat duga prema ostalim vjerovnicima, no također ga je moguće produžiti ako oni pristanu na to.
Ukupno 97,78 posto dionica tekstilne industrije Trimot koja ima 192 zaposlena te 65,7 milijuna kuna obveza, na petom natječaju prodaje se za jednu kunu uz obvezne uvjete. Potencijalni kupac mora se, između ostalog, obvezati na zadržavanje zaposlenih najmanje godinu dana, odnosno zbrinjavanje viška te mora priložiti poslovni plan za pet godina s planom restrukturiranja.
Pod gotovo istim uvjetima na prodaju će se ponuditi i 94,58 posto dionica proizvođača alkoholnih pića Imota sa 93 zaposlena, koji je krajem 2009. imao 82,7 milijuna kuna obveza – uz cijenu od jedne kune. Za jednu kunu ponudit će se i 81,6 posto Adriachema koji ima 238 zaposlenih i uz posebne uvjete slične kao i kod Trimota i Imote, s tim da u ovom slučaju ne postoji obveza zadržavanja zaposlenih. Ukupne obveze su krajem lipnja 2009. iznosile 136,25 milijuna kuna. Sindikalni predstavnik UO HFP Ozren Matijašević ustvrdio je kako problem ovih tvrtki treba što prije riješiti.