Središnje banke širom svijeta u ovoj će godini igrati znatno manju ulogu u održavanju stabilnosti globalne ekonomije jer je oporavak sve izraženiji, kazao je član upravnog vijeća Europske središnje banke (ECB) Lorenzo Bini Smaghi.
- U 2008. ECB je vodio odlučnu politiku te je u više navrata smanjivao kamatne stope i primijenjivao netipične mjere kako bi se gospodarstva lakše nosila s financijskim tsunamijem, naglasio je Bini Smaghi u razgovoru za Bloomberg. -Nadam se da će se situacija u 2010. dodatno stabilizirati te da će središnje banke igrati sporednu ulogu, rekao je Bini Smaghi dodavši da je financijski sektor preživio najgori dio krize, no rastuća nezaposlenost nastavit će vršiti pristisak na povjerenje potrošača što bi moglo naškoditi jačini i brizini oporavka.
Prema njegovom mišljenju kriza će imati "dugotrajni i permanentni učinak te će europskom gospodarstvu za potpuni oporavak, odnosno za povratak na razine iz 2007., trebati barem pet godina". Bini Smaghi se osvrnuo i na rastuće bankarske bonuse. U financijskom svijetu postoje ljudi koji žele vratiti vrijeme unatrag, a ako nećemo učiti na pogreškama koje su izazvale krizu, postoji rizik od ponavljanja istih krivih poteza koji su gotovo doveli do financijskog sloma.
Banke i crkve treba zakonom zabraniti ... pljuc!