Idući tjedan na sjednici Vlade trebao bi se izglasati Program energetske obnove višestambenih zgrada, no njegova provedba u praksi bit će nemoguća! Zakon o vlasništvu zahtijeva da za bilo kakvu poboljšicu na zgradi treba stopostotna suglasnost njezinih suvlasnika. I u Ministarstvu graditeljstva i u Udruženju upravitelja, koji uime suvlasnika obnavljaju zgrade, svjesni su da će u praksi biti nemoguće provesti program kojemu je osim dugoročne uštede energije cilj angažirati građevinski sektor. Poučeni praksom, predviđaju da će se u velikoj većini zgrada naći netko tko će iz hira ili opravdano biti protiv poboljšanja zgrade. No praksa s terena nije dovoljna da uvjeri Ministarstvo pravosuđa, koje trenutačno radi na izmjenama i dopunama Zakona o vlasništvu, da je nužno smanjiti postotak suglasnosti.
Mogu izbaciti suvlasnika
Neslužbeno doznajemo da je i premijer Zoran Milanović od ministra pravosuđa Orsata Miljenića tražio da promijeni zakon, no u Ministarstvu pravosuđa ne žele olako smanjivati suglasnost ili naći neko drugo rješenje. Argument je, neslužbeno doznajemo iz Ministarstva pravosuđa, što bi, smanji li se postotak suglasnosti, većina mogla odlučiti poboljšati zgradu te poskupiti pričuvu čime bi mogli oštetiti suvlasnike slabijeg imovinskog stanja. Da takav stav nema smisla jasno je iz primjera odvjetnika Ivana Šipeka koji objašnjava da prema postojećim zakonskim regulama suvlasnici visinu pričuve donose u suglasnosti s vlasnicima koji imaju 50 posto kvadrature zgrade. Stopostotna suglasnost potrebna je samo ako će radovi donijeti poboljšanje zgrade.
– Pričuva se donosi s 50 posto. Imam primjer gospodina u središtu Zagreba koji je kupio nekoliko stanova dok nije skupio 50 posto kvadrature. Potom je samostalno, s obzirom na to da je imao dovoljno kvadrata, dizao pričuvu dok nije prisilio ostale suvlasnike da prodaju stanove. Većinom suvlasnici, kroz parnični postupak, mogu čak izbaciti suvlasnika s kojim se ne slažu i ne žele ga u zgradi – kaže Šipek napominjući da se ni Ustav ne mijenja jednoglasno.
Problemi u središtu Zagreba
– Pitanje je i što znači skupo jer se sve uloženo u energetski učinkovitu zgradu u konačnici vrati. Sve ovisi od zgrade do zgrade. Problema će biti u središtu Zagreba gdje je starija populacija – zaključuje.
Upravo dvotrećinsku većinu, koja je potrebna za mijenjanje Ustava, predložilo je Udruženje upravitelja.
– Bili smo na uvodnom sastanku i na prvoj sjednici, dalje ne znamo što se događa. Ali to je nešto što se rješava brzo – kazala je predsjednica Udruženja Renata Blažević. Iz Ministarstva pravosuđa su nam poručili da su “5. veljače od država članica EU tražili dostavu podataka kako je u njihovom nacionalnom zakonodavstvu regulirana problematika energetske učinkovitosti stambenih zgrada, odnosno je li regulirana posebnim zakonima i na koji način vlasnici nekretnina donose odluku koja se tiče upravljanja zajedničkom stvari.”
ma nije problem energetska obnova,nego cijene po kojoj se to radi.stambeno komunalno namjesta natjecaje,a cijene su im astronomske.za informaciju kon nas je u zgradi na terasama rekonstruirana hidroizzolacija po cijeni od 1800 kn po m2.za informaciju i 400 kn je previse.toga se ja bojim.na izbor izvodjaca nemozemo utjecati,vec oni dijele poslove svojim jatacima uz debele provizije.banda stambeno komunalna