Ministri financija 16 zemalja članica eurozone, koji su jučer započeli sastanak o načinu pomoći Grčke, nisu željeli govoriti o pojedinostima dogovora, no naglasili su kako su isključili mogućnost kreditnih jamstava Grčkoj, čija će vlada tijekom godine morati pozajmiti oko 54 milijarde eura na međunarodnim financijskim tržištima kako bi pokrila deficit, javlja BBC.
Predsjedavajući eurozone i premijer Luksemburga Jean Claude Juncker izrazio je nadu da Grčkoj niti neće biti potrebna pomoć te da mjere štednje EU podržava. Grčka vlada je, naime, zamrznula plaće u javnom sektoru, što je i izazvalo lavinu štrajkova. Juncker je dodao da su ministri postigli sporazum o usklađenoj akciji koja bi mogla biti brzo aktivirana u slučaju potrebe i da će je liderima zemalja članica EU predstaviti na summitu 25. i 26. ožujka.
- Prijedlozi koje ćemo iznijeti Europskom vijeću, odnosno liderima zemalja, bit će u potpunosti u skladu s pravilima eurozone i nacionalnim zakonima i sadržavat će jake poticaje da se bilo koja ugrožena zemlja što prije vrati tržišnim mehanizmima -istaknuo je Juncker.
Europski povjerenik za monetarna pitanja Olli Rehn izjavio je da je na sastanku bilo riječi i o drugim članicama eurozone koje se bore s velikim proračunskim deficitima te da je to problem cijele eurozone, a ne samo nekih njenih članica. Zato, rekao je, treba pojačati koordinaciju ekonomske politike u eurozoni i utvrditi trebaju li zemlje s tekućim suficitom napraviti strukturne reforme kako bi stimulirale domaću potrošnju, a čime bi se povećala potrošnja u čitavoj eurozoni.
Analitičari ocjenjuju da je ovo posredna poruka, pa čak i zamjerka, Njemačkoj koja odbija potaknuti domaću potrošnju, a istodobno inzistira na fiskalnoj disciplini unutar eurozone.