Europska unija ipak bi mogla povećati krizni fond iako se njemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsjednik Nicolas Sarkozy tome protive. Izjavio je to belgijski ministar financija Didier Reynders.
Prijeti zaraza
Reynders je, prenosi Bloomberg, kazao novinarima da vlade zemalja članica EU u 2013. godini planiraju kreirati veliki fond kao dio kriznog mehanizma. Stalni mehanizam mora raspolagati golemom svotom – jer uvijek postoje špekulacije da, ako je dovoljno za jednu ili dvije zemlje, ne mora značiti da će biti i za treću zemlju, kazao je Reynders.
- Ako se doista donese takva odluka, ne vidim razloga da se odmah ne primijeni, rekao je Reynders.
EU je, naime, prisiljen pronaći nove načine za zaustavljanje zaraze dužničkih kriza koje prijete nakon što je prva izbila u Grčkoj, a potom u Irskoj. Mnogi se boje da krizni fond od 750 milijardi eura nije dovoljno izdašan te da ne bi podnio, primjerice, posrtanje Španjolske. Čak je i Jean-Claude Trichet, predsjednik središnje europske banke ECB-a, natuknuo vladama da trebaju razmišljati i o tom potezu.
Izgledi Portugala
Međunarodni monetarni fond također podupire ideju o kriznom fondu koji bi postao stalni mehanizam, ustvrdio je Reynders, dodavši da izdašniji fond možda nije potreban baš sada. A šef MMF-a Dominique Strauss-Kahn danas će i biti na sastanku ministara financija EU. Ministri će, kazao je Reynder, razgovarati o izgledima Portugala da se nosi s krizom. Pogoršanje kriza prošlog tjedna natjeralo je Španjolsku da pokuša uvesti što više mjera štednje kako bi smanjili svoj proračunski deficit, stoga je španjolska vlada u petak podigla porez na duhan i odredila novu dob za mirovinu koja će sada biti 67 godina. Dva dana prije, vlada je priopćila da planira prikupiti oko 14 milijardi eura od prodaje udjela u operateru zračne luke i lutrija tvrtke.
A kad vam španjoska dođe na red .......... nemate te love ............... ode kula od karate, tj, babilonska kula ..............