Fina je dostavila rovinjskoj Mirni prijedlog za pokretanje stečaja, što je i morala učiniti zbog isteka zakonskog roka. No u zakonskom roku od osam dana odluku o žalbi Mirne na obustavu predstečajne nagodbe nije donijela drugostupanjska komisija pri Ministarstvu financija. Iz Mirne su poručili da “žalba ne odgađa izvršenje i da je Fina u zakonskom roku morala pokrenuti ovaj postupak”.
– Na ovaj način, kršeći zakonske rokove i ne rješavajući žalbu, Ministarstvo financija pokušava krivnju za stečaj sa sebe kao jedinog krivca prebaciti na Finu koja je, po zakonu, morala reagirati – poručuju iz rovinjske tvrtke.
Prije neki dan radnici Mirne dogovorili su da će u slučaju stečaja spasiti zdravi dio i organizirati se u novoj tvrtki Mirna Rovinj d.o.o., kroz radničko dioničarstvo.
No zasad još treba pričekati rješenje Ministarstva financija i vidjeti koja sudbina slijedi Mirnu – stečaj ili nastavak predstečajne nagodbe. Podsjetimo se, kroz nagodbu je u Mirnu trebala ući tvrtka Geneza i grad Rovinj, no obustavljena je odlukom države, a nakon što je Podravka javila da ima pravo na udjel u Mirni, odnosno pravo na raspolaganje sa 42,2 posto dionica u Mirni preko svog založnog dužnika Plurisa. Zbog toga je nedavno trebala biti održana javna dražba na Zagrebačkoj burzi, kojom bi se te dionice prodale, no odlukom Trgovačkog suda obustavljena je. Sada vjerojatno slijedi žalba Podravke na to rješenje. A uz neizvjesnu Mirninu sudbinu stečaja ili predstečaja, još nije jasno ima li pravo Podravka na dio dionica Mirne ili ne.
A cijela situacija ometa proizvodnju za koju ima narudžbi, a i tamošnja 252 radnika i oko 1000 kooperanata u iščekivanju je raspleta.
>> Podravka putem javne dražbe prodaje dionice Mirne, Mirna: To je zabranjeno