usporedba cijena

Gorivo najjeftinije u Makedoniji i BiH, a najskuplje u Albaniji i Hrvatskoj

Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
Gorivo
Foto: Duško Jaramaz/PIXSELL
Autombil, gorivo
Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
gorivo
14.11.2020.
u 14:30
Tržišta je potresla objava američke farmaceutske tvrtke Pfizer i njemačke biotehnološke tvrtke BioNTech da je njihovo eksperimentalno cjepivo za COVID-19 učinkovito više od 90 posto
Pogledaj originalni članak

Cijene nafte porasle su u srijedu na međunarodnim tržištima prema 45 dolara, potaknute najavom učinkovitog cjepiva protiv COVID-19 i neočekivano velikim padom zaliha u SAD-u. Na londonskom je tržištu cijena barela porasla 1,02 dolara u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 44,63 dolara. U utorak je zaključila trgovinu u plusu 1,21 dolar. Na američkom se tržištu barelom u srijedu trgovalo po 96 centi višoj cijeni, od 42,32 dolara. U utorak je u vrijeme zatvaranja tržišta bio u plusu 1,07 dolara. Trgovce je ponijela nada da bi svijet uskoro mogao dobiti cjepivo protiv COVID-19, koja je potisnula u drugi plan zabrinutost zbog pada potražnje pod utjecajem protupandemijskih mjera.

Cjepivo podiže cijene

Tržišta je potresla objava američke farmaceutske tvrtke Pfizer i njemačke biotehnološke tvrtke BioNTech da je njihovo eksperimentalno cjepivo za COVID-19 učinkovito više od 90 posto, prema prvim rezultatima treće faze kliničkog ispitivanja. Objava je pokrenula val optimizma na tržištima.

“Cijene imovine reagiraju brže od realnog gospodarstva, a nafta i ostala rizična imovina danas reagiraju pozitivno na vijest o Pfizerovu cjepivu”, objašnjava analitičar francuske banke BNP Paribas Harry Tchilinguirian. S obzirom na to da BiH nema zaliha, cijene na svjetskom tržištu vrlo brzo se odražavaju na cijene na domaćim benzinskim crpkama. Nije baš da se u ovo vrijeme pandemije vozimo uokolo, čak ni po BiH, a kamoli izvan granica, ipak, dobro je znati kako stojimo po pitanju cijena goriva u odnosu na ostale zemlje u našem najbližem okruženju ili na zemlje EU-a, piše Vecernji.ba.

Regija i Europska unija

BiH, zajedno sa Sjevernom Makedonijom, ima najniže cijene goriva u regiji, pokazuje informacija Federalnog ministarstva trgovine o kretanju cijena naftnih prerađevina, piše Indikator.ba. Litra goriva BMB 95 u Federaciji BiH stoji 7,20 kuna i za 13,89 posto je jeftinija od prosječne cijene u regiji koja iznosi 8.36 kuna. Najskuplje gorivo je u Albaniji - 10.33 kuna po litri, a potom slijede Hrvatska, gdje je cijena 8,82 kune, Srbija 8,70 kuna i Crna Gora 8,63 kune. Nešto jeftinije BMB 95 gorivo od njih ima Slovenija 7,58 kuna, dok je po prosječnoj cijeni BiH najbliža Makedoniji s litrom koja košta 7,23 kuna. U slučaju dizela, Makedonija je uvjerljivo najjeftnija s cijenom po litri od 6,19 kuna, a skuplja je FBiH gdje je cijena 7.08 kuna. U Crnoj Gori cijena je 7,35 kuna, u Sloveniji 7,58 kuna, a litra dizela je iznad dvije KM, u Hrvatskoj 8,39 kuna, Srbiji 9,09 kuna i Albaniji 10,33 kune. 

 

U FBiH je slobodno formiranje cijena, s tim da se neizravni porezi, trošarina na naftne prerađevine, naknada za ceste (cestarina) i porez na dodanu vrijednost (17%) obračunavaju u skladu s odgovarajućim propisima koji reguliraju njihovu visinu i način obračuna. Od zemalja EUa, benzin 95 trenutačno je najskuplji u Nizozemskoj - 1,62 eura po litri ili 3,17 KM, a dizel u Švedskoj 1,34 eura po litri ili 2,61 KM. S druge strane, najjeftinije gorivo u EU je u Rumunjskoj, i to benzin 95, kao i dizel, su 0,89 eura po litri, odnosno 1,74 KM. Gledajući odnos plaća i cijena, iako BiH ima jedne od najnižih cijena goriva u odnosu na bogatije zemlje, zbog višestruko nižih plaća, mjesečni troškovi goriva su vrlo visoki.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 12

DU
Deleted user
14:43 14.11.2020.

Jel ima neki proizvod koji je skuplji u Europi nego u HR?

TH
theo
14:43 14.11.2020.

u austriji je jeftinije

ST
stefj
14:50 14.11.2020.

A što mislite, od kud za novo dizanje primanja u javnom sektoru? Ovo je ništa, vidjet ćete kako će narasti cijena, imat ćemo sigurno najskuplje gorivo u regiji i šire, od kud namaknuti novac za te gomile na proračunu koji stalno dobivaju još i još više?