opskrbni pravac jugoistočne Europe

Gradnja terminala na Krku osigurat će nižu cijenu plina

Foto: Igor Šoban/PIXSELL
Foto: Igor Šoban/PIXSELL
29.06.2018.
u 12:13
Novi dobavni pravac prirodnog plina promijenit će geostratešku sliku Europe
Pogledaj originalni članak

Krajem lipnja 2020. godine trebali bi biti gotovi svi radovi na kopnu, a s 1. listopadom te iste godine, prema postojećim planovima, LNG terminal trebao bi početi s radom - najavili s tako sudionici Okruglog stola održanog u Večernjem listu pod nazivom “ LNG terminal – novi opskrbni pravac jugoistočne Europe.

Strateški projekt koji podrazumijeva izgradnju plutajećeg terminala na otoku Krku, koji je sufinanciran novcima Europske unije i koji između ostalog ima i podršku SAD-a, kako kažu sugovornici, globalna je “roba” koja će imati temeljnu ulogu na tržištu.

- LNG je i dalje skuplji od plina koji se distribuira cjevovodima, ali riječ je o globalnoj robi. Brojni su benefiti od novog dobavnog pravca kojim će se promijeniti i cijela slika regije. Svakako, to podrazumijeva i rad na jačanju potrošnje- kazala je Ivana Ivančić iz tvrtke Prvo plinarsko društvo.

Na pitanje koji su benefiti izgradnje terminala za krajnje korisnike, sudionici okruglog stola, Barbara Dorić iz LNG Hrvatska d.o.o, Marin Zovko iz Plinacroa, Ivana Ivančić iz Prvog plinarskog društva, te Mario Matković iz tvrtke MET Croatia Energy Trade, složili su se da jednostavnog odgovora nema.

- Podizanje cijena nije plan, ni dugoročno, ni kratkoročno. Upravo suprotno, izgradnja terminala osigurat će nižu cijenu plina i transporta, jer će porast transportiranih količina omogućiti snižavanje tarife. Izgradnja LNG terminala dugoročan je projekt koji se ne promatra od danas do sutra nego u perspektivi od narednih 50 godina - kazao je Marin Zovko iz Plinacroa.

- Teško je trenutno predvidjeti koliko će LNG biti konkurentan, ali terminal na Krku nam je nužan kako zbog sigurnosti opskrbe tako i zbog dugoročnog razvoja gospodarstva. Uostalom da bi industrija funkcinonirala, energenta mora biti - poručila je Barbara Dorić, direktorica tvrtke LNG Hrvatska, koja je operativni nositelj projekta LNG terminala. Istaknula je ujedno da cijeli projekt već duže vrijeme prate dezinformacije poput one da Hrvatska za terminal nabavlja brod star 38 godina.

- Raspisali smo novi natječaj i glavni je uvijet da ako netko i ponudi rabljeni brod on ne smije biti stariji od 11 godina, dok ukoliko e radi konverzija na postojecem LNG tankeru ona ne smije biti starija od 12 mjeseci što znači da se za potrebe konverzije koristi isključivo već postojeći trup LNG tankera koji ide u brodogradilište i na njemu se radi kompletno novo postrojenje s najnovijim tehnoloskim standardima te iz brodogradilišta izlazi novi FSRU - poručila je Barbara Dorić.

Kako su naglasili sugovornici, cijela negativna kampanja i nije im iznenađenje. Naime, lokalna se zajednica bunila i kada se raspravljalo o kopnenom terminalu, tvrdeći kako je plutajući bolje rješenje, a sada je pak obrnuta retorika.

- Nikome u interesu nije ekološka upitnost, već, naprotiv, ekološki standardi jasno zacrtani u projektu koji nadmašuju stroge granične vrijednosti standarda koje propisuje Europska unija. Kada se radi veliki energetski projekt uvijek se stvori kritična masa koja je protiv. To naravno nije problem, problem je neargumentirana rasprava i zanemarivanje argumenata stručne javnosti - kazali su sugovornici.

Napominju i kako je sada u Hrvatskoj, a promatrajući cijenu nafte, idealno vrijeme za raspisivanje novih natječaja za istraživanje ugljikovodika.

- Hrvatska ima svoju domaću proizvodnju plina koja je sada u padu i zato je između ostalog odličan trenutak za raspisaivanje tendera za istraživanje i eksploataciju plina na domaćim poljima - kazala je Ivana Ivančić. Naglasila je da je Rusija najveći izvoznik plina u Europu, nakon čega slijede Norveška, Rumunjaska i Nizozemska, a budući da je domaća proizvodnja u padu, Europa će uvelike ovisiti o uvozu plina.

Novi dobavni pravac prirodnog plina, kao što je LNG terminal, svakako će promijeniti geostratešku sliku – zaključili su sudionici okruglog stola.

- Možda trenutno krajnji korisnik ne može prepoznati koristi ovakvog projekta no on je izuzetno bitan za Hrvatsku jer nas stavlja na plinsku mapu Europe - poručio je Mario Matković.

Da je do konačne realizacije strateškog projekta preostalo još jako malo “stapenica” poručio je Marin Zovko, član Uprave tvrtke Plinacro.

- Očekujemo da će to na kraju biti jedna pozitivna priča za čiju realizaciju je svakako potrebna podrška i interes zemalja, odnosno tvrtki iz regije koje će kroz dugoročni zakup kapacitetea opravdati samu investiciju - zaključio je.

Foto: David Jones/Press Association/PIXSELL
LNG terminal
Foto: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
Barbara Dorić
Foto: Handout/REUTERS/PIXSELL
LNG terminal
Foto: Nel Pavletić/Pixsell
Rijeka: Prosvjed protiv plutajućeg LNG terminala na Krku

'BULJI U NETFLIX, U KAMPANJI GA IGNORIRALI...'

Ponižavajući posljednji dani u uredu američkog predsjednika: Kako je Biden ostao usamljen i nepoželjan

Bidenov se život dramatično promijenio u posljednja tri mjeseca. Nakon što je ušao u godinu inzistirajući da je dovoljno spreman da se ponovno kandidira i pobijedi Trumpa, Biden je ipak odustao od predsjedničke utrke 21. srpnja, podržavši Kamalu Harris za predsjednicu.  Tada je u roku od samo nekoliko sati, Biden (81) - prestao biti relevantan

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

DU
Deleted user
12:46 29.06.2018.

Ne kužim kako će postati plin jeftiniji, kad je opće poznato da je zemni plin jeftiniji od ukapljenog plina

DU
Deleted user
12:40 29.06.2018.

Doricka ne znas gdje si suplja ...lng je projekt velikog brata...kao obrovac ... ...solarna energija je buducnost ... reci radim za tog i tog i nitko ti nece zamjeriti.. ...tako si lupetala o istrazivanju nafte na jadranu ..ali hvala bogu si ziva i zdrava ...razumijes se u ono sto radis kao tovar u kantar...

MA
majmudin
21:12 30.06.2018.

ko tu koga buba kitom u glavu? prije cetiri clanka kazu kako su u gibitku zbog niske cijene plina...a dat ce jos i nizu....ma daj nemojte vise sra.t...