Hrvatska poštanska banka završila je godinu s gotovo 450 milijuna kuna gubitaka, što je najveći gubitak neke banke u Hrvatskoj još iz 90-ih, kada su banke padale kao pokošene te je država u njihovu sanaciju uložila oko 7 milijardi eura.
Poslije toga upravljačkoga kraha, vlast se odlučila za prodaju banaka, što bi se ove godine moglo dogoditi i HPB-u jer će u Vladi teško naći novac za sanaciju gubitaka i dodatno ulaganje.
Protega u zatvoru
Loš rezultat i sumnje u kriminalne radnje odveli su donedavne čelne ljude HPB-a, na čelu s Josipom Protegom, u Remetinec. Ondje se J. Protega brani od optužbi za nezakonito odobravanje nenamjenskih kredita i rizične plasmane kojima je HPB oštetio za milijunske iznose. Nova uprava HPB-a objavila je jučer da je visok gubitak posljedica velikih troškova rezerviranja za gubitke po plasmanima i potencijalnim obvezama od 476,7 milijuna kuna, što je rast od 243%. Korektnosti radi, treba spomenuti da su i druge banke ulijetale u rizične projekte jer su rezervacije za gubitke bankarskog sustava skočile 3,4 puta i dosegle 3,4 milijarde kuna.
Udio loših plasmana približio se na 8 posto, a Protega i njegovi suradnici debelo će se preznojavati u pritvoru dok ne odgovore na sve optužbe. Neko se vrijeme vrtjela i priča da bi mladi bankar mogao biti svjedok pokajnik i spona prema političkim pokroviteljima, ali njegov je odvjetnik to demantirao.
Za razliku od Uskoka koji kopa po problematičnim kreditima, od jeseni prošle godine nova uprava HPB-a, koju predvodi bivši viceguverner HNB-a Čedo Maletić, s Vladom i središnjom bankom trudi se u prvi plan staviti rast depozita, pozitivan operativni rezultat i nekoliko hibridnih dokapitalizacija koje su omogućile da bez potresa prebrode krizno razdoblje.
Imovina HPB-a potkraj 2009. iznosila je oko 14 mlrd. kuna, što je 4,5 % manje nego na kraju 2008., a u prvom dijelu godine banka bi trebala dobiti znatniji kapital jer su im rezerve na regulatornoj granici. Bez obzira na gubitke, ima zainteresiranih za ulazak u banku.
Hoće u Hrvatsku
Osim EBRD-a koji je već pročešljao sve papire banke i navodno počeo pregovarati o cijeni, u posljednjih mjesec dana mediji su zabilježili interes dviju komercijalnih banaka za HPB. To su francuski Société Générale, koji je i u godini krize nastavio s ambicioznim planovima širenja, te španjolski Santader, kojemu bi to bio prvi ulazak u Hrvatsku. Ne bude li novih neugodnih otkrića u samoj banci i njezinim plasmanima – koji iznose oko 8,4 milijarde kuna, već kruže procjene da bi za četvrtinu državnog udjela u HPB-u Vlada mogla dobiti i do pola milijarde kuna.
Opet stari recept iz Tuđmanove ere po kome su prvo pokradene pa onda rasprodane da se sakrije lopovluk sve hrvatske banke. Evo koliko je to koštalo porezne obveznike: Prvo se iz banaka ukralo oko 12,5 milijardi ( i više ) dolara a onda su se sanirale sa istim tolikim iznosom, dakle ukupno je otišlo oko 25 milijardi dolara a onda ih se \"prodalo\" za oko 5 milijardi dolara. Dakle čisti gubitak za Hrvatsku 20 milijardi dolara. Nikada nitko nije ništa poduzeo da se nađu pljačkaši ali ZNA SE tko su.