Zoran Milanović:

'HBOR ima smisla jedino ako je orijentiran prema izvozu'

Foto: Slavko Midzor/PIXSELL
Milanović
Foto: Slavko Midzor/PIXSELL
Milanović
Foto: Slavko Midzor/PIXSELL
Milanović
Foto: Slavko Midzor/PIXSELL
Milanović
13.10.2015.
u 14:50
Kaže da je hrvatski model rasta u prvom dijelu stoljeća mogao je postići svatko, jer je bio temeljen na turizmu koji nije bio konkurentan kao današnji te potrošnji, i to tuđeg novca te roba čija vrijednost pada čim ih kupite, poput automobila
Pogledaj originalni članak

Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Zoran Milanović  sa 14. je  HBOR-ove međunarodne konferencije o poticanju izvoza u Zagrebu poručio:

 – Naša orijentacija mora biti agresivno izvozna, jer ako proizvodiš za domaće tržište, to nije dovoljno. U pozdravnom je govoru na konferenciji, čiji je Vlada pokrovitelj, istaknuo da podaci nisu loši: osim javnog duga koji je nešto porastao, sve ostale brojke su u pozitivi.

– HBOR ima smisla jedino ako je orijentiran prema izvozu, a mala Hrvatska ne može razmišljati da bude uspješna ako 90 posto onoga što radi nije usmjereno izvozu – rekao je predsjednik Vlade te prokomentirao kritike na račun velikog uvoza hrane:

Čovjek čuje puno gore i besmislenije stvari od onih o sprečavanju uvoze hrane; u općenitom rastu robnog izvoza to je defenzivna, retrogradna pozicija kojom kao da se netko nakon dvije godine članstva u EU pokušava obračunati s – oblačnim danom. Oblačan dan nije sam po sebi loš i treba ga iskoristiti u svoju korist: dakle, uvoz hrane je velik, ali cijela priča nema nikakvog smisla ako se ne govori jedino i isključivo o bitno povećanom izvozu hrane. Dakle, mi Hrvatskoj nikako nećemo pomoći ako zabranimo nešto što uopće ne možemo zabraniti – zaključio je premijer te dodao da jedino medicinski i sanitarni razlozi mogu dovesti do nekih privremenih mjera.

– HBOR je u ove četiri godine plasirao 38 milijardi kuna. To je puno novca, a najveći dio je otišao u djelatnosti koje su izvozno orijentirane. Ove godine otvoreno je skoro 25 hotela, a gotovo svi su započeti upravo zahvaljujući jezičcu, zapravo tom velikom jeziku na vagi koji se zove HBOR, jer bez tog povoljnog dijela financiranja koje je omogućio, barem u ovih zadnjih pet megahotela koje sam vidio, ne bi se krenulo u investicije zbog prevelikog rizika – kaže Milanović. Posebno se referirao na brodogradnju za koju kaže da ju je ova Vlada očuvala. Na njoj se, ističe, desetljećima gubilo, iako su svi uključeni u lancu živjeli solidno, naročito kooperanti, no država i porezni obveznici to su plaćali milijarde kuna.

– Brodogradilišta su restrukturirana i dobro zarađuju, to se promijenilo. Ništa danas nije sigurno, firme kao Blackberry dođu i nestanu. No, kad bi u Splitu nestala brodogradnja, onda to više nije ista sredina. Proizvodnja vlakova druga je industrija čiji je uspon spomenuo: Končar proizvodi vlakove zadnjih pet-šest godina, a da prije nismo imali takvu tradiciju. Za potrebe Hrvatskih željeznica naručeno je 22 plus 22 vlaka, to je veliki iskorak. Vlakovi se proizvode u pet država u Europi, jedna od njih je i Poljska, ali ona je pet puta veća od Hrvatske. Možda to nije Airbus i Boeing, ali je kompliciran proizvod i on se radi kod nas u Zagrebu – istaknuo je premijer. Kaže da je hrvatski model rasta u prvom dijelu stoljeća mogao je postići svatko jer je bio utemeljen na turizmu koji nije bio konkurentan kao današnji te potrošnji, i to tuđeg novca te roba čija vrijednost pada čim ih kupite, poput automobila.

– Turistički je portfelj u državnom vlasništvu bio u groznom stanju, primjer je cijeli niz poduzeća na Korčuli, u Orebiću te makarskoj rivijeri – kazao je te otkrio da je prije pet godina u travnju morao noćiti kod prijatelja jer u Korčuli nijedan hotel za Uskrs nije radio, no danas je druga priča, ali hoteli u državnom vlasništvu trebat će nove vlasnike jer se država nema što baviti hotelijerstvom.

 – Hrvatska više od dvije godine u Europskoj uniji, to je zasad najkvalitetnija liga u kojoj smo se natjecali – zaključio je premijer.

>> Kupare želi ruska Avenue grupa, dovela bi i Marriott

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 9

FO
ForeignLegion1987
15:23 13.10.2015.

Hrvatska ima smisla i sanse...ali kad ti odes...prije je prosto nemoguce...ako uzmemo..vasu sposobnost i znanje

DU
Deleted user
15:24 13.10.2015.

Nisi tako govori kad ste dali Šegonu 33 miliona za gradnju hotela u Veloj Luci,hotela koji se nemože isplatiti za idućih 100 godina.

ZA
Zadar1970
16:52 13.10.2015.

Odu komunisti u povjest.....ajmo jos izpitat gdje je gospodinu caca ujaho na konju....pa ga i zatvorit...vrime mu je....i caci i sinu....