Brown forum

Houston Airport zainteresiran za ulaganje u Zračnu luku Zagreb

Foto: Grgo Jelavić/Pixsell
Kosor (1)
Foto: Grgo Jelavić/Pixsell
brown forum (1)
Foto: Grgo Jelavić/Pixsell
brown forum (1)
Foto: Grgo Jelavić/Pixsell
brown forum (1)
Foto: Grgo Jelavić/Pixsell
brown forum (1)
Foto: Grgo Jelavić/Pixsell
brown forum (1)
Foto: Grgo Jelavić/Pixsell
brown forum (1)
Foto: Grgo Jelavić/Pixsell
brown forum (1)
Foto: Grgo Jelavić/Pixsell
brown forum (1)
Foto: Grgo Jelavić/Pixsell
brown forum (1)
Foto: Grgo Jelavić/Pixsell
brown forum (1)
05.04.2011.
u 12:50
Od 1993. godine do sada ulaganja SAD-a u Hrvatsku iznosila su samo 156 milijuna dolara
Pogledaj originalni članak

U Dubrovniku je počela konferencija Brown forum u čast preminulog diplomata Rona Browna. Okupilo se oko 200 sudionika, predstavnika potencijalnih američkih ulagača. koji su upoznati s mogućnostima ulaganja u našu zemlju i cijelu regiju. Među zvučnim imenima američkih kompanija tu su, primjerice, predstavnici Houston Airporta, inače jednog od interesenta za ulaganje u Zračnu luku Zagreb, zatim predstavnici City Group, Bechtela, Microsofta, Motorole...

James B. Foley, američki veleposlanik u Hrvatskoj, otvarajući forum istaknuo je kako je regija velik potencijal za američke ulagače.

Premijerka Jadranka Kosor predstavila je na otvaranju konferencije Vladine ciljeve oko gospodarskog oporavka i borbu protiv korupcije te neke od 30 Vladinih projekata s kojima se krenulo u realizaciju, a za koje očekuje i interes američkih ulagača. Spomenula je kako je prošle godine izvoz u SAD povećan 31 posto, a rastao je i broj dolazaka tamošnjih turista za 11,6 posto. Ulaganja SAD-a u našu zemlju od 1993. godine do zaključno trećeg kvartala prošle godine iznosila su ne velikih 156 milijuna dolara. No, kako je istaknula premijerka govoreći o prednostima ulaganja u Hrvatsku, "naša zemlja jamči jednak tretman svim ulagačima, pruža im potpore i olakšice, a važan je i naš geografski položaj te približavanje EU".

Predsjednik Ivo Josipović napomenuo je kako ulagači neće doći tamo gdje nema perspektive, a ova regija trenutačno mora gledati u budućnost i to će biti indikator za uspjeh u gospodarstvu.

- Osim na političkom planu, moramo okrenuti stranicu i na gospodarskoj razini u regiji – rekao je i dodao da će Hrvatska praktički već sutra biti dio EU

- To je naš pokazatelj uspjeha koji nam otvara nove perspektive – rekao je Josipović i dodao da Hrvatska nije šampion poduzetništva, ali da investicijski projekti postoje.

Najveći američki ulagači u Hrvatsku do danas bio je Bar, koji je prije pet godina kupio Plivu, te CMC koji je preuzeo sisačku željezaru. Pliva i CMC su i dobile nagradu Ron Brown za osobit doprinos u razvoju gospodarske suradnje SAD-a i Hrvatske. Svi upitani potencijalni američki ulagači, ili oni koji su već nazočni, naglasili su da je Hrvatska zanimljiva zemlja za ulaganje. Ramon Miro iz Houston Airporta istaknuo je da im je Zagreb prva točka širenja u regiji.

- Izrazito smo zainteresirani za ulazak u Zračnu luku Zagreb, a to bi nam bila prva točka ulaska na tržište regije – rekao je Miro. Inače, ponude za ZLZ su prije neki dan produljene, a direktor Tonči Peović istaknuo je kako "traže ulagača koji će povećati broj putnika, a ne samo razvijati aerodrom". Svojedobno je veliki ulagač u hrvatsku infrastrukturu bio Bechtel, a njihov predstavnik Charles Reedman nazočan je u Dubrovniku. Kaže kako trenutačno grade u Albaniji i Kosovu, no nada se kako će se vratiti i u Hrvatsku.

- Doći će vrijeme kada će ljudi ponovno početi graditi, a ne više samo pričati – rekao je.

Čelnik Zračne luke Zagreb Tonči Peović komentirao je kako su rokovi za potencijalne ulagače za investiranje u ZLZ produljeni  prije svega zato kako bi se dobile kvalitetne ponude.

- Ima nekoliko vrsta investitora. Mi smo tražili da koncesionar bude operater zračne luke, no među interesentima se pojavljuju razni interesi raznih investicijskih kuća, građevinari te operatori aerodroma.  Za sada se može reći da su velik interes pokazali operateri zračnih luka u Europi. Primjerice, iz Europe iz Frankfurta, Munchena, Zuricha, Pariza, dva iz Istanbula, zatim francuska grupacija VINCI. Potom građevinska kuća iz Singapura, korejski aerodrom, te onaj iz Houstona koji je ponudu dao zajedno s kanadskim mirovinskim fondom – rekao je Peović i dodao kako je njima bitno naći operatera koji će moći ostvariti veći broj putnika, jer širi društveni interes nije razviti aerodrom, nego imati putnike.

- Što se tiče prihoda, spomenuo bih statistiku – jedan dolar koji ostaje na zračnoj luci se multiciplira u deset u širom okruženju gdje putnik dolazi. Zato nije interes gradnja nove zračne luke, nego imati developera koji može razviti promet, a takav će ulagač sigurno brže omogućiti povrat investicije, a razvojem prometa razvit će se potreba i za novim investicijama, kazao je Peović te dodao kako bi Zagreb Houstonu bila prva točka ulaganja prema regiji prije svega zato što nemaju aerodrom koji kontroliraju u Europi pa bi im bilo interesantno proširiti se na ovom području. Također, riječ je o aerodromu sa 60 milijuna putnika kojemu bi bilo interesantno kontrolirati aerodrom glavnoga grada, zbog razvoja interkontinentalnih veza. A Peović je potvrdio da je i nama Houston interesantan

Mate Matura iz tvrtke G2 ,koja već ulaže na području Šibenika i Istre, poručio je da je Hrvatska još uvijek interesantna ulagačima, ali da Vlada mora utjecati na prepreke na lokalnoj razini.

- Nije dovoljno samo govoriti o investicijama, a ugovori ne postoje – rekao je Matura.

Varel Freeman iz EBRD-a podsjetio je kako je u Hrvatsku do sada uloženo oko dvije milijarde eura, ali da i dalje vide potencijal u, primjerice, energetski sektor, posebno u dijelu obnovljivog izvora energije, te turizmu. I Neven Pecotić iz General Electrica, ulagača koji su također prisutni u Hrvatskoj, smatra da su obnovljivi izvori energije važan potencijal ulagačima.

Govoreći pak na panelu o ulaganjima predsjednik uprave Atlantic grupe Emil Tedeschi osvrnuvši se na predodžbu kako je korupcija najveći problem upravo u našoj regiji, rekao da "korupcija nije rođena ovdje, nego da su i velike angosaksonske kompanije dovele do toga kao prečac u poslovanju". Napomenuo je i kako nisu jedini problem po tom pitanju političari te smatra da bi se oni trebali okružiti stručnjacima koji će im dati pravni okvir.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 8

OB
-obrisani-
13:54 05.04.2011.

heheehehehe neki jaki eirport dok nemogu naci u europi nikog ko bi bio spreman investirat u zracnu luku zagreb hehehehehehe- europejci znadu da moraju dati ko mercedes komunistima najprije mito ak hoce dobit posao, a onda od pola vriejdnosti posla pola cijene opet komunistima, plus svakom moraju napravit jednu vilu heheheheeheheh

Avatar Čitatelj300
Čitatelj300
13:55 05.04.2011.

Koliko vidim ništa konkretno osim preuzimanja zračne luke no to sigurno nebi otvorilo veći broj radnih mjesta. Čini mi se da je taj forum više pro forma, odnosno čisto naklapanje i dodjela nekih nagrada reda radi.

MA
medjimurac.at
16:29 05.04.2011.

Pravi tzvEU janez -sto si jadan !