– Hrvatska je napravila silan napredak tijekom posljednjih 20 godina i taj je težak rad nagrađen završetkom pregovora s Europskom unijom. Odlučnost koju je pokazala hrvatska vlast u borbi s korupcijom zaslužuje da bude prepoznata. Vjerujemo da hrvatsko iskustvo može biti primjer drugim zemljama – izjavio je Philippe Le Houérou, potpredsjednik Svjetske banke za Europu i središnju Aziju u svom prvom posjetu Hrvatskoj.
Tijekom jutra Le Houérou se već sastao s predsjednikom Republike Hrvatske Ivom Josipovićem, premijerkom Jadrankom Kosor i ministricom financija Martinom Dalić. Ističe da su razgovarali o naporima koje Hrvatska još mora uložiti kako bi povećala svoj potencijal rasta i konkurentnost. Reforme su, smatraju, potrebne gotovo u svakom sektoru, kako bi se ostvarila fiskalna održivost i smanjili fiskalni troškovi, a Svjetska banka namjerava nam pritom asistirati.
Na pitanje je li zabrinut zbog sporog rasta BDP-a Hrvatske, kazao je da je Hrvatska pogođena krizom kao i druge zemlje u regiji, no da je prešla iz minusa u plus od 1,5 posto, što je dobar znak.
– Prije krize imali ste veliko razdoblje rasta, to ne treba zaboraviti. Sporiji rast znači i manje inozemnih investicija i potrebno je poduzeti korake. Potrošnja je u Hrvatskoj već velika, nemate puno fiskalnog prostora, no treba iskoristiti pretpristupne fondove i makroagregate. Kontrola potrošnje znači duboko restrukturiranje, ne samo površinsko uljepšavanje – izjavio je Le Houérou.
Konkurentnost će, smatra, biti prvo ogledalo, a može se postići kroz edukaciju, inovacije, turizam, poljoprivredu i ostale sektore koje Hrvatska može unaprijediti. Posebno je naglasio potrebu provedbe mirovinske reforme, zbog teških demografskih trendova koji zahtijevaju radni vijek duži od 62. godine. Pohvalio je treću generaciju poduzetnika koja je, kaže, obrazovana, kreativna i inovativna. Peter Harrold, regionalni direktor Svjetske banke za središnju Europu i Baltik, istaknuo je da je hrvatska ekonomija ovisna o susjednim zemljama, turizmu i proizvodnji generacije koja zarađuje...
– Loša je vijest da Hrvatska može mnogo bolje, i dobra je vijest da Hrvatska može mnogo bolje. Raste će biti veći sljedeće godine, no za snažniji rast, potrebno je više reformi. Završetak pregovora je dobar znak, ali sam po sebi ne rješava probleme. No, zaključenjem pregovora s EU rast će i razina izravnih stranih ulaganja, koja ne znače samo novac, nego i „know-how“ i globalni pristup marketingu... – poručio je Harris.
\"Hrvatska borba protiv korupcije može biti primjer drugim državama \" . Uahahahahahahahahahahahaahahaahahahahahahahahahahahaahaha ahahahahahahahahahahahaahahaahahahahahahahahahahahaahaha ahahahahahahahahahahahaahahaahahahahahahahahahahahaahaha ahahahahahahahahahahahaahahaahahahahahahahahahahahaahaha ahahahahahahahahahahahaahahaahahahahahahahahahahahaahaha ahahahahahahahahahahahaahahaahahahahahahahahahahahaahaha ahahahahahahahahahahahaahahaahahahahahahahahahahahaahaha ahahahahahahahahahahahaahahaahahahahahahahahahahahaahaha ahahahahahahahahahahahaahahaahahahahahahahahahahahaahaha ahahahahahahahahahahahaahahaahahahahahahahahahahahaahaha