Do 2025. godine na svjetskoj razini razvit će se 26 megapolisa i 90 održivih pametnih gradova, a oko 50 posto od njih nalazit će se u Sjevernoj Americi i Europi, nalazi su to globalne studije koju je provela konzultanska kuća Fost & Sullivan. Hrvatska ima ukupno 128 gradova, no koliko je među njima pametnih gradova?
Mogu li i kako te u kojim segmentima postati pametniji? Odgovor na ovo pitanje trebao bi drugu godinu zaredom dati projekt Pametni gradovi - gradovi budućnosti, inicijativa pokrenuta od strane Poslovnog dnevnika namijenjen promociji izvrsnosti i inovativnosti 'smart city' i srodnih inicijativa implementiranih u hrvatskim gradovima, ali i podizanju opće svijesti javnosti oko važnosti razvoja novih tehnoloških, organizacijskih i logističkih rješenja usmjerenih na poboljšanje kvalitete života stanovnika hrvatskih gradova.
Projekt Pametni gradovi - Gradovi budućnosti zamišljen je kao složeni polugodišnji događaj koji se sastoji od uvodnog/najavnog dijela u trajanju od svibnja do prosinca u kojem u kampanji projekta, kroz novinske priloge, upoznajemo zajednicu sa Smart City inicijativama u Hrvatskoj i u ostalim europskim zemljama, dostupnim tehnološkim rješenjima te relevantnim znanstvenim istraživačkim radovima te od završne faze projekta, u obliku konferencije koja je ujedno i središnja manifestacija projekta.
Tko se može prijaviti?
Kako bi se mogli natjecati, potencijalni sudionici moraju biti predstavnici hrvatske lokalne uprave i samouprave ili pak predstavnici drugih poslovnih i administrativnih jedinica osnovanih ili u vlasništvu lokalnih uprava te nominiranih s njihove strane.
Više o projektu, propozicijama natječaja i prijavi saznajte ovdje.
Pametni gradovi? Svi oni u kojima ne prevladavaju hdzovci