Rejting

Hrvatska ocijenjena kao zemlja s blagim rizikom poslovanja

Foto: Arhiva VL
Hrvatska ocijenjena kao zemlja s blagim rizikom poslovanja
07.01.2010.
u 12:20
Bonitetna kuća Dun & Bradstreet Hrvatskoj je dodijelila rejting DB3d, a u regiji i dalje najviši rejting ima Slovenija (DB2c), a slijede je Mađarska (DB3d), Albanija (DB4a), Makedonija (DB4b), Srbija (DB5a) i BIH (DB6a).
Pogledaj originalni članak

Jedna od najvećih bonitetnih kuća na svijetu Dun & Bradstreet Hrvatskoj je dodijelila rejting DB3d, što je svrstava u zemlje s blagim rizikom poslovanja. Prema D&B-ovim podacima, koje prenosi bonitetna kuća Bonline, 24,5 posto plaćanja hrvatskih poduzeća stranim poduzećima kasnilo je više od 30 dana od ugovorenih rokova, 64,2 posto plaćanja izvršeno je u dogovorenom roku, a 9,9 posto plaćeno je sa 60 ili više dana zakašnjenja od ugovorenog roka. Više od 120 dana kasni 2,7 posto plaćanja.

D&B predviđa da će zbog kreditne krize, pritiska na tečaj i drugih okolnosti plaćanje stranim poduzećima i u idućem razdoblju biti izazov hrvatskim poduzećima. U 2010. godini, smatraju u D&B-u, nezaposlenost i smanjenje plaća rezultirat će smanjenom potrošnjom te će nezaposlenost porasti na 9,3 posto pa će banke sve teže odobravati kredite kućanstvima. Tako stroga kreditna politika banaka smanjit će i potencijalne investicije, predviđaju.

Najveće izglede za poboljšanje imaju poduzeća koja su izvozno orijentirana, pa bi i porast izvoza mogao iznositi 0,8 posto. Vrijednost izvezene robe ove će godine porasti pet posto, za razliku od 2009. godine kada je pala čak 25 posto.

Privatna potrošnja i investicije bit će pod pritiskom što će rezultirati smanjenim obujmom proizvodnje, što će biti pritisak i na prihode poduzeća, posebno kada se strana tržišta oporave i cijena robe poveća, a povećat će se i ulazni troškovi proizvodnje.

Rejting se snizio Belgiji, Japanu, Kuvajtu i Ujedinjenim Arapskim Emiratima, a povisio se Libanonu. U regiji i dalje najviši rejting ima Slovenija (DB2c), a slijede je Mađarska (DB3d), Albanija (DB4a), Makedonija (DB4b), Srbija (DB5a) i BiH (DB6a).

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 7

OB
-obrisani-
12:46 07.01.2010.

Da, u pravu si,dok god ima ovakvih koji su za tito forever.

OB
-obrisani-
12:50 07.01.2010.

Naslov clanka je proizvodnja domace kuhinje a ne od Dun & Bradstreet .... pljuc!

OB
-obrisani-
12:37 07.01.2010.

prekrizite pridjev BLAGI i imat ce te istinu.