intervju Ivan Belić

Hrvatske tvrtke su u opasnosti jer naše tržište proizvodi samo 50% IT stručnjaka

Foto: Notch
Hrvatske tvrtke su u opasnosti jer naše tržište proizvodi samo 50% IT stručnjaka
16.12.2022.
u 06:00
- Rebrendiranje je bilo logičan potez jer se Agency04 u proteklih 5-6 godina značajno transformirao. Kada tvrtka naraste više od sedam puta, s 1 mil. eura u 2017. na 7,5 mil. eura prihoda u 2022., prirodno se promijeni - kaže Ivan Belić, novo pojačanje u upravi Notcha
Pogledaj originalni članak

Gotovo odmah nakon rebrendiranja softverska kompanija Notch dobila je novo pojačanje u Upravi. Ivan Belić, koji je iskustvo u upravljanju i poslovnom savjetovanju stjecao u više domaćih i multinacionalnih kompanija – SAP-u, King ICT-u, Plivi – bit će zadužen za strategiju usmjerenu na nova područja poslovanja, akvizicije i širenje Notcha. Povodom dolaska na novo mjesto s novim članom Uprave Notcha razmijenili smo nekoliko pitanja i odgovora.

Zbog čega ste odabrali Notch kao svoju novu stepenicu u karijeri?

Svakako je više razloga, pa izdvajam nekoliko. Prvo, tim vodećih ljudi u firmi na vrhunskoj je razini, većinu znam otprije, slični smo po karakterima i interesima i uvjeren sam da ćemo kvalitetno surađivati. Drugo, impresionirao me uspjeh i rast tvrtke u posljednjih nekoliko godina, došli smo u top 5 najboljih softverskih tvrtki u Hrvatskoj i smatram Notch jednim od boljih poslodavaca na IT tržištu. I treće, mijenjam poziciju iz operativne u stratešku, što će biti moj osobni izazov, kojem se baš radujem i donosi mi posebnu motivaciju da dam sve od sebe i opravdam povjerenje koje su mi Roko i Domagoj, dva većinska suvlasnika, ukazali kada su me pozvali da se pridružim Notchu.

Nadam se da će iskustvo i znanje koje sam stekao radeći na vodećim pozicijama u međunarodnim i regionalnim kompanijama dodatno pomoći Notchu, jednoj od najbrže rastućih softverskih tvrtki u Hrvatskoj i regiji, u ostvarivanju još ambicioznijih ciljeva.

Nedavno je Notch rebrendiran iz Agency04, po čemu će se Notch razlikovati u odnosu na prijašnju agenciju?

Rebrendiranje je bilo logičan potez jer se Agency04 u proteklih 5-6 godina značajno transformirao. Kada tvrtka naraste više od sedam puta, s 1 mil. eura u 2017. na 7,5 mil. eura prihoda u 2022., prirodno se promijeni. Novi brand Notch zgodna je igra riječi i kratica od Not Only TeCHnology, a u svom nazivu naglašava da se ne radi samo o tehnologijama kojima radimo nego i o našim ljudima čije znanje kontinuirano obogaćujemo i timu koji svojim tehnološkim sposobnostima dodaje vrijednost našim klijentima i njihovim uslugama.

Rukovodite i akvizicijama te širenjem, kakvi su planovi za Notch kada je o tome riječ?

Tvrtka je dosad rasla isključivo organski i nešto minimalno smo se oslanjali na outsourcing. Nastavno na temu rasta, a ako dobijemo priliku raditi neke velike poslove koji su u pripremi, nije isključeno da ćemo morati ići i u smjeru akvizicije, u Hrvatskoj ili eventualno regiji. Imamo dobre odnose s nekoliko financijskih partnera koji na razini regije povezuju tvrtke koje se žele prodati i tvrtke koje žele akvizirati i već postoje nama zanimljive opcije, no o tome trenutno samo razmišljamo, konkretne akcije još ne postoje.

Notch je i jedna od najbrže rastućih softverskih tvrtki u nas. Koliko je moguće dugoročno održati takav rast?

Rast se dogodio i prema van, u smislu povećanja prihoda, ali i interno, u smislu povećanja broja zaposlenika. I jedno i drugo su veliki izazovi, znam to dobro jer sam to doživio na vlastitoj koži u drugim tvrtkama. Na kraju dana, rast prihoda, s obzirom na to da je tržište IT usluga elastično i još uvijek prilično "gladno", uvijek ispadne posljedica, a ne cilj, iako prvo planiramo prihode. No, ako interno niste dobro posloženi, nemate dobre upravljačke mehanizme i organizaciju, niste sposobni apsorbirati velik broj novih zaposlenika, educirati ih i uklopiti u kulturu tvrtke, nećete uspjeti.

Notch je već preživio rast od 750% u proteklih šest godina, tako da smo upravljačke mehanizme i organizaciju već prilagodili nekoliko puta. Ali taj proces nikad ne staje pa ćemo nastaviti i dalje raditi na optimizacijama procesa kako bismo bili spremni i za daljnji rast.

U Hrvatskoj je IT segment u stalnom rastu. Kako ćete i želite li uopće konkurirati ili i dalje gledate najviše prema vanjskim klijentima?

Smatram da su hrvatske tvrtke, i javni i privatni sektor, u opasnosti. U smislu da će izgubiti potencijal inovativnosti, a to može dovesti do gubitka konkurentnosti, što je ozbiljan problem. Danas je gotovo sve vezano uz IT i bilo koja gospodarska grana treba IT-jevce, a IT-jevaca jednostavno nema. IT tržište odavno je globalno i IT stručnjaci, što kroz tvrtke poput naše, što samostalno, rade po cijelom svijetu. Nisam siguran kako se taj deficit IT stručnjaka može nadomjestiti jer će domaće tvrtke, a posebno javni sektor, teško moći financijski parirati stranim tvrtkama. Uvoz IT radne snage ne vidim kao opciju, a hrvatski obrazovni sustav "proizvodi" otprilike 50% potreba, dakle svake smo godine u sve većem deficitu.

Dio svojih kapaciteta koristimo na projektima u Hrvatskoj, i to ćemo, uvjeren sam, raditi i dalje.

Vidimo izazove na nordijskom tržištu

Na poziciji ste potpredsjednika za strategiju. Tvrtka već radi s puno inozemnih klijenata i ima 200 stručnjaka. U kojem će smjeru Notch sada krenuti?

U pravu ste, većinom radimo s inozemnim kupcima, oni nam čine više od 80% portfelja. Prema sjedištima, najjača tržišta su nam DACH regija (Njemačka, Austrija, Švicarska), gdje ostvarujemo 45% prihoda, te Sjeverna Amerika s 25% prihoda. Svakako ćemo još rasti na najjačim tržištima, ali vidimo potencijal i nove izazove na tržištu nordijskih zemalja, i tu smo već napravili prve uspješne korake. Također, imamo još puno potencijala u strukturi portfelja gdje određene kompetencije možemo razvijati i proširiti lepezu svojih usluga.

Loša kadrovska politika

Tko će raditi? Čak 100.000 radnika otići će sljedeće 4 godine u mirovinu, jedan sektor najugroženiji

Očekuje se da će broj starijih radnika samo bujati jer je država po hitnom postupku pokrenula izmjenu zakona o državnim službenicima kako bi im omogućila da u punom ili skraćenom radnom vremenu nastave raditi do 67 godina života. Vlada se na taj potez odlučila nakon što je otkrila da za manje od tri tjedna veći broj službenika zaposlenih na najsloženijim radnim mjestima odlazi u mirovinu, a množi se broj propalih natječaja za zapošljavanje na koja se nitko ne prijavljuje. Stoga će svima koji to žele ponuditi da nastave raditi dok ne navrše 67 godina.

1. godišnjica Kyndryla

'U manje od godinu dana, u potpunosti smo uspostavili poslovanje u Hrvatskoj i formirali tim stručnjaka'

-Sve više tvrtki razmišlja o dodatnim ulaganjima u cloud prvenstveno u cloud native aplikacije te razvoj novih poslovnih modela utemeljenih upravo na računarstvu u oblaku. Takvi modeli poslovanja otvaraju i brojne mogućnosti za tvrtke u smislu inovativnosti, učinkovitije primjene tehnologija umjetne inteligencije i uvođenja rješenja za kibernetičku zaštitu.“, kazao je Davor Malojčić, direktor Kyndryla za srednju i istočnu Europu i istočni Mediteran

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.