Proizvođačke cijene industrijskih proizvoda proizvedenih i prodanih u Hrvatskoj u lipnju ove godine bile su čak 31 posto veće na godišnjoj razini od cijena industrijskih proizvoda iz lipnja prošle godine.
U istom razdoblju, proizvođačke cijene industrijskih proizvoda koji su proizvedeni u Hrvatskoj, a prodani su vani porasle su oko 16 posto. Jedno i drugo daje prosječno povećanje od 24 posto.
Očekuje se da će se znatno veći ulazni troškovi u domaćem segmentu proizvodnje snažno preliti na cijene u maloprodaji, odnosno na inflaciju koja bi se, zbog toga, sljedećih mjeseci mogla dodatno povećavati. Već sad je inflacija u Hrvatskoj oko dva postotna boda viša nego u eurozoni.
Glavni generator snažnog rasta proizvođačkih cijena i dalje su energenti čija se cijena udvostručila u odnosu na lanjski lipanj. Isključi li utjecaj energenata, ostale proizvođačke cijene porasle su godišnje oko deset posto.
– Navedena kretanja odražavaju prelijevanje kretanja s inozemnih tržišta koja obilježavaju nagli oporavak potražnje uz istodobne i dalje prisutne poremećaje na strani ponude i rastuće troškove transporta robe kao i zastoje u globalnim opskrbnim lancima. Navedeni čimbenici u ratnom okruženju dodatno su otežani i vršit će daljnji i produljeni pritisak na kretanje proizvođačkih cijena – ističu analitičari RBA.
Unutar domaće prerađivačke industrije snažnim stopama rasta proizvođačkih cijena i dalje prednjači proizvodnja koksa i rafiniranih naftnih proizvoda (+108 posto), dok su cijene opskrbe električnom energijom, plinom, parom i klimatizacije rasle 43 posto.
VIDEO: Velike razlike u cijenama: Na otoku je kilogram voća nekoliko puta skuplji
Statističi tvrde da je inflacija oko 10%, a tek prestoji najgore, tvrde neki, da će 2023 biti kao 1933.