Pod maskom znanstvenog istraživanja nafte i plina, Vlada RH dopustila je Ini istražne aktivnosti u južnom Jadranu, premda su joj prava za traženje nafte i plina istekla 31. prosinca. Trenutačnim snimanjem podmorja kod Dubrovnika Ina je u prilici da stekne prednost u odnosu na kompanije koje namjeravaju sudjelovati na međunarodnom natječaju za istraživanje nafte i plina koji Vlada po zakonu mora raspisati nakon što su Ini istekle prije dodijeljene petogodišnje dozvole.
Ina je oko Božića, unatoč isteku prava na dalje istraživanje, u dubrovačku luku Gruž poslala brod “Oceanic Challenger” koji je unajmila od francuske tvrtke za geofizičke radove Compagnie Générale de Géophysique (CGG). Brod je unajmila za 50 milijuna kuna. “To nam je vrlo osjetljiva priča”, napomenula je u telefonskom razgovoru Ivana Đulović iz Inina odjela za odnose s javnošću. “Ina ima sve potrebne dozvole za izvođenje snimanja 2D i 3D seizmike koje vrijede do travnja 2012. Zbog pogoršanih vremenskih prilika i time tehničkih problema izvođača radova, snimanja su se neočekivano produžila”, navedeno je u e-mailu Ine.
Dužnosnik u Vladi, pod uvjetom anonimnosti, kaže: “Ina je dugo pritiskala Ministarstvo gospodarstva. Zahtijevala je produljenje prava”. Ministarstvo gospodarstva, kojem je na čelu Radimir Čačić, potvrdilo je da je Ini odobreno snimanje u južnom Jadranu. “Međutim, preliminarni geofizički istražni radovi ne donose nikakvu prednost Ini u postupku budućeg javnog natječaja”, tvrdi Alen Leverić, pomoćnik ministra Čačića. No Leverić u e-mailu kaže: “Ako Ina obavlja preliminarne istražne radove kod Dubrovnika, to može značiti da nezakonito obavlja istražne radove nakon isteka roka za istraživanje ugljikovodika u istražnom prostoru južni Jadran, odnosno da dovršava istražne radove započete u roku kada je bila ovlaštenik prostora”.
Naglašava da je za utvrđivanje nadležan Državni inspektorat. “U ovom trenutku nemamo razloga pokretati inspekcijski nadzor”, poručila je Božena Vrbanić, glavna inspektorica Državnog inspektorata. Ona se pritom poziva na članak 9. u kojem stoji kako se ne smatraju istraživanjem mineralnih sirovina ispitivanja tla i istraživanja u znanstvene svrhe.
“To je upravo ono što je svakoj kompaniji potrebno prije odluke o bušenju. S tim podacima kompanija odlučuje treba li i gdje bušiti”, kaže jedan geolog koji poznaje tlo u području u kojem se kreće brod. Napominje da Ina snimanjem dobiva bitnu prednost u odnosu na ostale kompanije koje se namjeravaju javiti na natječaj. “Ina će, nadalje, znati za koje se blokove treba prijaviti”, dodaje.
Ina bez dozvola istražuje podmorje na jugu Jadrana
Izgubili od časnih sestara: Pravni fakultet mora predati nekretninu, do tada svaki mjesec moraju plaćati tisuće eura
Družbi sestara milosrdnica 1997. vraćene su zgrade otete u bivšem režimu, ali hrvatske Vlade od tada nisu našle zamjenski prostor za Pravni fakultet
FOTO U iseljeništvu je oko 3,2 milijuna Hrvata, znate li u kojim zemljama ih ima najviše?
Valovi iseljavanja dogodili su se u više vremenskih perioda.
Isplivali detalji tučnjave u svlačionici Zagreba! Mandić teško nastradao, propustit će SP?
U u svlačionici je došlo do napetosti kada su neki suigrači prigovorili Kosu zbog njegove igre. Situacija je eskalirala nakon što mu je hrvatski golman i reprezentativac Matej Mandić nešto rekao, na što je Kos reagirao udarivši ga šakom u lice.
One su duša svakog hrvatskog malog mjesta: 'Kad zapadne snijeg u Gorskom kotaru, malo tko im dolazi osim nas'
Tamo gdje je tempo sporiji, a svatko svakoga poznaje, vlada posebno ozračje zajedništva i međusobne suradnje. U malim hrvatskim mjestima poštari i poštarice često su svima dobri znanci, uvijek spremni pomoći u rješavanju nekog problema. Donosimo priče iz četiri hrvatske regije.
Europa se drastično okreće energetskom rješenju koji može predstaviti izazov manjim tržištima
Kako bi se zadovoljile sve veće energetske potrebe, očekuje se da će LNG igrati ključnu ulogu u prijelazu na čistiju energiju, posebno u Europi.
Možda zato jer Ina više nije naša nego mađarska...