Zbog velikih javnih dugova neke bi države poput Grčke, Portugala... mogle doista završiti u bankrotu, “prorekao” je Kenneth Rogoff, profesor Harvardskog sveučilišta i bivši glavni ekonomist Međunarodnoga monetarnog fonda. Nakon bankarske krize, uglavnom nastaje potpun kolaps prezaduženih država poslije nekoliko godina, ustvrdio je Rogoff na predavanju održanom u Tokiju, a prenosi Bloomberg.
Financijska tržišta mogla bi učiniti skupim izdavanje državnih obveznica, što znači da bi mnoge europske zemlje mogle biti suočene s velikim problemima, posebice Grčka i Portugal. Vrlo je teško prognozirati u kojem bi se razdoblju bankroti doista mogli i dogoditi, no dogodit će se, uvjeren je Rogoff.
U bogatijim zemljama poput Njemačke, Sjedinjenih Američkih Država i možda Japana vidjet ćemo usporen rast. Morat će se stezati remeni, a kad problem dođe do kamata, tada će se s time doista morati suočiti, smatra profesor Rogoff.
Briga o tome mogu li Grci financirati svoje dugove već je potresla financijska tržišta, posebice pošto je grčka vlada izjavila da će proračunski deficit doseći 12,7 posto, što je najviše u Europskoj uniji. Grčki dug iznosi 298,5 milijardi eura za 2009. godinu, što je pet puta više nego što je Rusija dugovala 1998. godine te Argentina kada je izbjegla svoje obveze 2001. godine.
Opet ni rijeci o Hrvatskoj, koja je u puno tezoj situaciji od Grcke i Portugala.