Deficit

Kina po prvi puta nakon šest godina ima trgovinski manjak

Foto: 'PHILIPPE LOPEZ'
Kina po prvi puta nakon šest godina ima trgovinski manjak
10.04.2010.
u 11:46
Kinesko gospodarstvo u ožujku je ostvarilo trgovinski deficit, što im je dobrodošao argument za zadržavanje tečajne politike i odolijevanje pritiscima iz SAD-a
Pogledaj originalni članak

Kina je u ožujku prvi put u šest godina zabilježila deficit u vanjskotrgovinskoj razmjeni. Prema izvješću carinske uprave trgovinski manjak je 7,24 milijarde dolara. Vlasti za taj neočekivani rezultat krive povećanje volumena, ali i cijena sirovina koje Kina uvozi ne bi li proizvodila. Radi se o kratkoročnom fenomenu manjka u trgovinskoj bilanci, pojašnjavaju Kinezi. Uvoz je u ožujku skočio 66 posto za razliku od godine ranije, dok je izvoz porastao 24 posto. Kina je u ožujku izvezla roba i usluga u vrijednosti 112,11 milijardi dolara, a uvezla je 119,35 milijardi dolara vrijednosti.

Pritisak na juan

 Premda bi možda bilo logično da se Kinezi zabrinu zbog trgovinskog deficita neovisno o tome radi li se tek o jednomjesečnom rezultatu, diskusija nije krenula u tom smjeru. Naime, podatak o deficitu nije mogao stići u bolje vrijeme za Kineze - usred posjeta američkog ministra financija koji je u misiji još jednog velikog pritiska na Kinu da olabavi tečajnu politiku. Teza da je kineska valuta juan podcijenjena te da proizvodi neravnotežu na globalnoj razini, upravo podatak o deficitu, naglo je ublažio i izbio adute iz rukava Amerikancima. Istina, kumulativni podaci za prva tri mjeseca ove godine pokazuju trgovinski suficit Kine od 14,5 milijardi dolara, koji je ipak manji za 77 posto u odnosu na prvo tromjesečje 2009. godine. A usto Kina je imala deficit u odnosu na Japan i Južnu Koreju, no brojke pokazuju da je i dalje u suficitu kada se radi o trgovini s Amerikancima i to 9,9 milijardi dolara, piše Bloomberg.

 Vezanost za dolar

 Upravo taj odnos trgovine prema SAD i boli Amerikance koji na sve načine pokušavaju natjerati Kineze tvrdeći da manipuliraju i umjetno drže juan na niskim razinama, što američke proizvode te proizvode razvijenih europskih zemalja čini nekonkurentnijim na tržištu. Slab juan čini kinesku robu jeftinijom na stranim tržištima, što SAD želi 'popraviti'. No, jačanje juana trenutačno bi naštetilo kineskoj ekonomiji, poručuju kineske vlasti, iako je Yi Xiaozhun, potpredsjednik ministra trgovine kazao da očekuje da kineska valuta ipak kada se radi o dugoročnoj perspektivi ojača spram dolara. Postoje i špekulacije da će Kina juan malo otpustiti neposredno prije sastanka kineskog i američkog predsjednika ovoga tjedna u Washingtonu. Usto, pojavile su se i glasine da će Kina udovoljiti Amerikancima i time da će juan početi vezivati na košaricu valuta umjesto za dolar.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

UK
Ugo Kajvez
18:22 14.04.2010.

Ali svoje banke nedaju strancima .... :-))