Iako je na prodaju ponuđeno 265 tisuća tona, po cijenama koje su i 46% više od onih koje je svojedobno jamčila stara uprava Hrvatskih šuma na čelu s Ivanom Pavelićem, na natječaj HŠ-a pristigle su 23 prijave za više od 341 tisuću tona drvne sječke i ogrjevnog drva za proizvodnju električne i toplinske energije za 2019. To je gotovo 30% više od raspoloživih količina za postrojenja ukupne instalirane električne snage od 44 megavata, priopćili su iz HŠ-a.
Tvrtke koje ispunjavaju uvjete natječaja ocjenjivat će se prema strogim kriterijima, pri čemu će se voditi računa o novoj vrijednosti iz sirovine, a konačna rang-ljestvica dobitnika objavit će se početkom travnja.
– Ukupna godišnja učinkovitost postrojenja, što je jedan od najbitnijih kriterija, mora iznositi minimalno 60% – kaže predsjednik uprave HŠ-a Krunoslav Jakupčić. Boduju se i tražena količina sirovine u odnosu na instaliranu snagu električne energije, status povlaštenog proizvođača električne energije, novostvorena radna mjesta... Cijene će biti varijabilne tijekom ugovornog razdoblja i ovisit će o kretanjima na tržištu, što će Šumama donijeti više od 350 milijuna kuna dodatnih prihoda.
Pogledajte i video o uvođenju eura:
Uvijek kada se govori o drvnoj biomasi postavlja se pitanje koliko je to uopće smislen način proizvodnje struje. Vama za 1 tonu peleta treba 7 tona drva, a prilikom izgaranja energetska vrijednost je duplo manja nego nafta, CO2 emisija, itd... Tako da ako se proizvodi iz šumskog ostatka ili otpada, onda je to u redu, ali ako se provodi sjeća šuma, onda je to totalno bez veze. Isto kao i argument da je mala emisija CO2 jer se emisija prilikom izgaranja pobija s apsorbcijom šume koja se uzgaja kao gorivo... Bez poticaja je ova vrsta proizvodnje energije neisplativa... No siguran sam da će lobiji ponovo uz veliku pomoć neukih zelenih i medija uvjeriti političare i građane da je to ispravan put i da treba hrpu novca uložiti u to, što ćemo svi mi platiti...