waste expo

Koliko vrijedi hrvatsko smeće? Ovaj čovjek zna

Foto: Petar Milić
Koliko vrijedi hrvatsko smeće? Ovaj čovjek zna
12.03.2014.
u 18:41
Prema procjeni Stevea Creeda, direktora odsjeka Održivog korištenja resursa poslovnog sektora WRAP iz Velike Britanije, otpad bačen na odlagališta u Hrvatskoj vrijedi 86 milijuna eura na godišnjoj razini, pod uvjetom da ga se reciklira 80 posto.
Pogledaj originalni članak

Prema procjeni Stevea Creeda (na naslovnoj fotografiji), direktora odsjeka Održivog korištenja resursa poslovnog sektora WRAP iz Velike Britanije, otpad bačen na odlagališta u Hrvatskoj vrijedi 86 milijuna eura na godišnjoj razini, pod uvjetom da ga se reciklira 80 posto. Rekao je to Creed u srijedu na konferenciji Gospodarenje otpadom/Waste Expo 2014, u organizaciji Poslovnog dnevnika.

"To je vrijednost otpada u početnoj fazi dok stoji na odlagalištu, a ona se za nekoliko puta povećava u daljnjem lancu obrade, stoga bi lokalne zajednice trebale razmisliti o tome kada promišljaju o gospodarenju otpadom", kazao je Creed.  

Zlatko Canjuga, direktor Hamburger Recyclinga kazao je da će pritisak iz EU-a da Hrvatska promijeni način tretiranja otpada samo rasti, ali da Hrvatska ima problem što banke još uvijek ne znaju kako i koliko investirati u recikliranje.

Iako je gradnja Centara za gospodarenje otpadom dobra šansa za domaću industriju, Frane Rogoznica, direktor Sektora razvoja i istraživanja C.I.O.S. Grupe, kazao je da nitko ne može prejudicirati rezultate javne nabave, pogotovo što će se velikim dijelom financirati iz europskih fondova. "Naš pogon u Sisku radila je uglavnom domaća pamet, osim strojeva koji se ne proizvode u Hrvatskoj", kazao je Rogoznica. 

Tržišna vrijednost neiskorištenih sirovina koje u 10 godina zakopamo u zemlju iznosi pet milijardi kuna, što jasno upućuje na to da učinkovito gospodarenje otpadom predstavlja ogroman potencijal za razvoj i gospodarski rast Hrvatske, poručio je Mihael Zmajlović, ministar zaštite okoliša i prirode otvarajući konferenciju "Gospodarenje otpadom" održanu u srijedu u organizaciji Poslovnog dnevnika.

Zmajlović je otkrio da je u 2013. godini na odlagalištima završilo čak 1,7 milijuna tona otpada, a uvođenjem sustava gospodarenja otpadom te primjenom direktiva EU vezanih za otpad ta bi količina do 2017. mogla biti umanjena na 800.000 tona, a količina recikliranog otpada do 2020. bi se povećala na 50 posto. Iako bi sukladno obvezama koje je Hrvatska preuzela od EU, te Zakonu o održivom gospodarenju otpadom, do srpnja ove godine trebao biti uspostavljen sustav primarnog izdvajanja otpada u svim jedinicama lokalne uprave, proces još uvijek je prespor, najviše zbog inertnih lokalnih uprava te administracije. I riješi pitanje odvajanja, najveći problem bit će premali kapacitet za obradu tog otpada, istaknuli su sudionici konferencije.

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

ZD
zdepar
09:12 13.03.2014.

pa ne može se ovako govoriti o našim političarima