Sud EU donio je danas novu presudu vezanu uz konvertirani kredit u CHF, u poljskom slučaju C-19/20 prema kojoj potvrđuje dosadašnji stav, izrečen sad već u nekoliko predmeta: konverzija nije prepreka za uvrđivanje ništetnosti prijašnjih ugovornih odredaba.
- Presudom C-19/20 Sud EU je ponovio stajališta iz presuda C-118/17 i C-452/18 koje su temelji za utvrđenje prava na obeštećenje nakon konverzije u Hrvatskoj, stoga bez ikakve dvojbe s puno optimizma očekujem odluku Suda EU po hrvatskom predmetu C-567/20. Nije moguće da u Poljskoj i Mađarskoj potrošači nakon konverzije imaju i dalje pravo na restituciju, a da bi Sud EU to pravo hrvatskim potrošačima oduzeo. Konverzijom nismo obeštećeni i banke će morati istaknuti bijelu zastavu – komentirao je Goran Aleksić, koordinator Ekonomsko-pravnog tima Udruge Franak najnoviju odluku Suda EU.
U Udruzi Franak izvukli su najbitnije dijelove presude:
1. Sud EU još jednom je potvrdio da, nakon konverzije ugovorne odredbe, potrošač i dalje ima pravo utvrđivati ništetnost prijašnjih ugovornih odredaba, pri čemu se sud poziva na utvrđenja iz presuda C-118/17 i C-452/18, a te dvije presude su upravo temelj za pitanja po našem predmetu na Sudu EU, C-567/20.
2. Sud EU još jednom je potvrdio da se potrošaču mogu ukinuti njegova prava na temelju Direktive 93/13, ali samo u slučaju ako se on tih prava odrekao na temelju informiranog pristanka. Dakle, niti u našoj, niti u poljskoj konverziji toga pristanka nije bilo.
3. Sud EU utvrdio je isto tako da u slučaju ako ništetnost ugovorne odredbe uzrokuje ništetnost ugovora, nacionalni sud mora informirati potrošača koje su posljedice za njega u tome slučaju.
Presuda je dostupna na ovom linku.
>> Pogledajte i ovaj video: Poznati američki magazin proglasio Split idealanim gradom za umirovljenike