Kamo ide Hrvatska i njezino gospodarstvo u sljedećoj godini, rasprava je vođena u povodu prvog hrvatskog izdanja The Economista, koja je okupila politički i gospodarstveni vrh.
Predsjednik Vlade Andrej Plenković istaknuo je da je u fokusu iduće godine predsjedanje Europskom unijom, priprema za uvođenje eura, ali i da su gospodarski izazovi za Hrvatsku povezani s predvidljivim usporavanjem rasta na globalnoj razini i stagnacijom rasta u EU. Ipak, premijer vjeruje da ćemo nastaviti s rastom bržim od prosjeka razvijenih članica Europske unije. Guverner HNB-a Boris Vujčić bio je konkretniji pa je istaknuo da očekuje rast BDP-a od oko tri posto i iduće godine, ali je upozorio da se rast temelji na domaćoj potrošnji koja je pak pod pritiskom izazova gotovinskih kredita i brzog rasta cijena nekretnina.
Država je, kaže, spremnija na krizu nego 2008., ali mora i dalje stvarati prostor za antikrizne mjere kroz fiskalni sustav, jer monetarna politika više nema manevarskog prostora. Iako je premijer zadovoljan rastom većim od prosjeka EU, gospodarstvenici drže da stopa rasta nije dovoljna da bi se smanjilo zaostajanje za standardom bogatih zemalja.
– Da bi se odlijepila od dna, Hrvatska mora i može imati rast od pet posto, a da bismo njega realizirali, nužne su reforme sustava i korištenje potencijala i rente koju imamo – istaknuo je Dragan Kovačević, predsjednik Uprave Janafa i jedan od istaknutijih hrvatskih ekonomista koji problem vidi u činjenici da se gospodarstvo previše oslanja na rentnu ekonomiju. Tako imamo 12 do 13 milijardi eura aktivnosti samo od turizma i jaku poljoprivredu, što je također jedan od oblika rentne ekonomije.
Turizam, koji je trenutačno vodeći hrvatski sektor s 20 posto udjela u BDP-u, iduće će godine biti uspješan i Veljko Ostojić iz Valamara ne očekuje probleme ni pad dolazaka zbog Brexita, dok je Niko Dalić, član uprave Ine, istaknuo kako u idućih pet godina namjeravaju plasirati 17 milijardi kuna investicija u Hrvatsku.
gospodine kovacevicu hrvatska je u ekonomskoj krizi jer nema osnovno za ekonomiju radnu snagu...i solidno placenu.. ..sve drzavne tvrtke treba privatizirati...