Kradu i bogati i siromašni

Kradljivci od HEP-a godišnje ukradu struje za 100 milijuna kuna

Foto: Sanjin Strukić/PIXSELL
Kradljivci od HEP-a godišnje ukradu struje za 100 milijuna kuna
26.05.2014.
u 18:00
Zbog sve veće oskudice, ali i slabe kaznene politike, broj lopova iz godine u godinu sve je veći
Pogledaj originalni članak

Od krađe električne energije Hrvatska svake godine izgubi oko 100 milijuna kuna. Procjenjuje se kako iz mreže “nestane” oko 200 gigavatsati struje. Za ilustraciju, tom bi se energijom grad Zagreb mogao napajati dvadesetak dana. Struju kradu sve socijalno-statusne kategorije, a u načinima na koji to rade veoma su maštoviti. Ipak, najčešći načini krađe su kada kupac dio svoje električne instalacije priključi prije uređaja za mjerenje struje ili kada mjerni uređaj onesposobi za normalan rad.

Dakle, u oba slučaja nije moguće izmjeriti stvarno utrošenu električnu energiju. Zbog sve veće oskudice, ali i slabe kaznene politike, broj lopova iz godine u godinu sve je veći.

– Najviše slučajeva neovlaštenog korištenja električne energije evidentira se u kategorijama kućanstava i poduzetnika. Neovlašteno korištenje vrlo često ne ovisi o socijalnom statusu ili poslovnoj situaciji počinitelja, već ovisi o njegovoj sklonosti prema počinjenju nedopuštenih radnji – kaže Lidija Džaja Moharić iz Službe za odnose s javnošću Hrvatske elektroprivrede. Ona dodaje kako vlasnici kuća najviše struje ukradu putem grijaćih i rashladnih uređaja, a poduzetnici putem raznih strojeva i uređaja koji su ilegalno priključeni (ispred brojila). Neslužbeno, pak, doznajemo kako je u stambenim zgradama zbog susjeda gotovo nemoguće ukrasti struju jer su brojila uglavnom postavljena u hodniku. Iako je za ovo kazneno djelo predviđena novčana kazna ili kazna zatvora do tri godine, uhvaćeni kradljivci najčešće trebaju samo platiti ono što su potrošili, a nerijetko im se i oprosti dio duga.

Potrošače poput vlasnika splavi, tvrtki u restrukturiranju i velikih javnih poduzeća, navodno, nitko ne kontrolira. Neki od njih su legalno priključeni, ali ne plaćaju, a drugi kradu struju. U Hrvatskoj postoji približno 2,360.000 kupaca električne energije.

U prethodne tri godine utvrđeno je 3167 slučajeva krađe struje, no procjenjuje se kako je stvarni broj daleko veći. Na pitanje jesu li točna nagađanja kako su u krađe umiješani i djelatnici elektrodistribucije, jer navodno takve stvari mogu učiniti samo majstori koji dobro poznaju sustav, iz HEP-a odgovaraju kako se poslovi vezani za priključke i obračunska mjerna mjesta obavljaju sukladno važećim propisima, internim aktima i pravilima struke.

>> GEN-I: Nemamo terence, ako vas posjete, prijavite nam

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.