Svjetska banka izvijestila je da je u prošloj godini povećala kreditiranje na razinu uobičajenu za razdoblja financijskih kriza.
Pritisnute posustajanjem gospodarskih aktivnosti i niskim cijenama roba, zemlje u razvoju prošle su se godine kod Svjetske banke zadužile najviše od financijske krize iz 2008. do 2009. godine.
"Zemlje u razvoju i dalje se suočavaju sa snažnim nepovoljnim ekonomskim trendovima pa je potražnja za kreditima Svjetske banke porasla na razine kakve se bilježe samo u razdobljima financijske krize", ističe Svjetska banka u priopćenju objavljenom jučer.
U fiskalnoj godini 2015. banka je gospodarstvima u nastajanju i zemljama s niskim dohotkom odobrila ukupno 42,4 milijarde dolara kredita. U godini ranije ukupno je odobreno 40,8 milijardi dolara.
Od ukupnog je iznosa u prošloj godini 23,5 milijardi dolara odobreno gospodarstvima u nastajanju, odnosno zemljama sa srednjim dohotkom. Usporedbe radi, u 2006. odobreno je samo 14 milijardi dolara. U SB-u procjenjuju da će ove godine krediti toj skupini zemalja premašiti 25 milijardi dolara.
U SB-u pritom ukazuju na oštar pad cijena nafte i ostalih roba i posustajanje kineskog gospodarskog rasta, koji po njima posebno teško pogađaju čitav niz zemalja u razvoju, pritišćući njihove financije i uzrokujući probleme u gospodarstvu.
"S obzirom na posustajanje tempa rasta vlade zemalja u razvoju izložene su pritisku da pronađu nove načine za ubrzavanje aktivnosti", istaknuo je u priopćenju potpredsjednik Svjetske banke Jan Walliser.
Značajan dio sredstava usmjeren je u pomoć zemljama da pronađu dodatne izvore rasta i zaštite se od budućih šokova, navode u banci.
U međunarodnom su zajmodavcu odredili kao cilj iskorjenjivanje ekstremnog siromaštva do 2030. godine.
"S obzirom na očekivanja kontinuirano slabog gospodarskog rasta jako je važno da Svjetska banka igra tradicionalnu ulogu i pomogne zemljama u razvoju da ubrzaju tempo aktivnosti", poručio je u priopćenju predsjednik SB-a Jim Yong Kim.
>> Delo: Bankovni kredit tvrtki Milanovićeva brata dodijeljen bez kriterija