Odgovor HUP-a:

'Linićeve teze bile bi smiješne da ih nije izrekao ministar financija'

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
'Linićeve teze bile bi smiješne da ih nije izrekao ministar financija'
05.04.2013.
u 16:28
Hrvatska udruga poslodavaca odgovorila je ministru financija Slavku Liniću na jučerašnju izjavu u kojoj je napao one od njih koji se žale da je država preskupa te im je predbacio da je poslovni sektor "stvorio 1,300.000 umirovljenika".
Pogledaj originalni članak

Hrvatska udruga poslodavaca odgovorila je ministru financija Slavku Liniću na jučerašnju izjavu u kojoj je napao one od njih koji se žale da je država preskupa te im je predbacio da je poslovni sektor "stvorio 1,300.000 umirovljenika".

– Jesu li oni sudjelovali u ovako skupoj državi? Jesu! Koga sada kritiziraju, sami sebe? – upitao se jučer Linić. U priopćenju HUP-a naslovljenom "Potrebno je više mudrosti i odlučnosti, a manje optužbi i svađa" kažu da su ogorčeni, ali ne i iznenađeni novim Linićevim napadima te su ga optužili da, "kao već nebrojeno puta do sada, zlonamjerno izvrće stavove i poruke HUP-a".

Smatraju kako time Linić želi prebaciti krivnju za loše stanje u gospodarstvu sa svoga ministarstva i Vlade na poslodavce. "Iako bi se izrečene teze da su poslodavci odgovorni za skupu državu i da HUP blokira uvođenje reda u porezni sustav, uz to što su krajnje pogrešne i zlonamjerne, mogle ocijeniti i jednostavno smiješnima, u slučaju kada dolaze od ministra financija one postaju opasne, po gospodarstvo i po čitavo društvo", pišu iz HUP-a te dodaju da ih zbog javnosti i svih poslodavaca u Hrvatskoj "ne mogu i ne smiju ignorirati".

Priopćenje HUP-a nakon novog Linićevog napada prenosimo u cijelosti:

Poruka HUP-a je jednostavna – svima bi nam bilo bolje kad bi svatko u društvu predano i u dobroj volji jednostavno radio svoj posao i preuzeo odgovornost za njega.

Posao i odgovornost politike i Vlade je stvaranje i reguliranje konkurentnih uvjeta u kojima poslodavci mogu raditi i širiti poslovanje, a građani dobro živjeti uz rastući standard života. Posao je i odgovornost poslodavaca da u uvjetima koje kreira politika osiguraju održivost i profitabilnost poslovanja vlastitih tvrtki, brinu o interesima vlasnika i zaposlenika, plaćaju poreze državi i poštuju zakone i pravila igre.

Svima je jasno da poslodavac ne može i nije odgovoran za ukupno gospodarsko stanje u državi. I kada smo već kod odgovornosti, poslodavci traže odgovornost, i to jednaku za sve. I dok je za poslodavca koji ne izda jedan fiskalni račun jedina pravedna kazna zatvaranje tvrtke uz financijske kazne, za Vladu koja je prošle godine potrošila milijardu i pol kuna više nego što je planirala/smjela (milijardu i pol kuna novaca poreznih obveznika) nema nikakve kazne i odgovornosti, pa ni političke. Kada poslodavac loše i neodgovorno vodi posao, njegova tvrtka nestaje s tržišta i on gubi sav svoj imetak. Međutim, kada ministar ili ministri rade loše i neodgovorno, tada "stenje" cijela država.

I unatoč jasnim razlikama u odgovornosti i dosegu utjecaja između Vlade i poslodavaca, poslodavci svjesni svoje odgovornosti za društvo u kojem žive nastoje kroz socijalni dijalog, razgovore s Vladom pomoći Vladi svojim prijedlozima, idejama i primjedbama, kako bi stvorili što bolje i kvalitetnije okruženje i omogućili razvoj gospodarstva i bolji život svim građanima. I tu smo mi, poslodavci, spremni pomoći Vladi sa svim znanjima i resursima koje imamo na raspolaganju.

I opet ćemo i ovdje ponoviti, poslodavci podržavaju i uvijek će podržavati ponašanje u skladu sa zakonom i redovito plaćanje svih poreza i obaveza. Mi dobro znamo da je to važan čimbenik konkurentnosti i transparentnosti svakog gospodarstva. I tu Ministar Linić ima, i imat će našu podršku.

Nažalost, stanje u gospodarstvu je nakon pet godina krize, i petnaest mjeseci rada ove Vlade i dalje vrlo loše, s nastavkom negativnih trendova. To je najvidljivije kroz ozbiljan i kontinuirani rast nezaposlenih. Svi makroekonomski podaci govore da imamo velikih problema i da još nismo na putu da negativne trendove preokrenemo. O tome danas moramo svi odgovorno i ozbiljno razgovarati. Tu valja uložiti napore, snage, razmišljanja, vrijeme, pa ako treba i emocije. Mudrije je danas razgovarati o budućnosti i o tome što moramo činiti, a ne o prošlosti jer, nažalost, za pričanje o prošlosti više nemamo vremena.

Stoga nas i ova situacija i način komunikacije prije svega žalosti jer će se svi sada baviti jednim neprirodnim (još više nepotrebnim) sukobom, a ne pravim problemima koje jednog dana moramo početi rješavati. Sve ove izrečene i napisane riječi neće nas, nažalost, ni milimetar primaknuti potrebnim rješenjima i aktivnostima. HUP nastoji i nastojat će svojim postupcima i aktivnostima biti odgovoran prema poslodavcima i svim građanima ove zemlje i činiti samo ono što će i može donijeti koristan rezultat i boljitak cijeloj zajednici. Nikako ne želimo pridonositi općoj konfuziji prioriteta i nepotrebnih tema koji se danas pojavljuju u javnosti, makar to neki nazivali kukavičlukom, a ne odgovornosti.

Iako se to nakon ovakvih epizoda čini posve neprikladnim, svjesni stanja u društvu, HUP još jednom poziva Vladu da se što prije zajedno uhvatimo u koštac s problemima s kojima smo suočeni i kroz dijalog sa socijalnim partnerima pokrenemo sveobuhvatne nužne promjene koje jedine mogu pokrenuti domaće gospodarstvo te konačno stvoriti povoljnije uvjete za poslovanje i investicije. HUP je spreman podržati i podržavat će sve korake u tom smjeru, i u tom dijelu ćemo uvijek biti snažna i glasna podrška Vladi.

>>Linić poručio poslodavcima: Gdje smo bili 22 godine?

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.