Dno krize je iza nas, dotaknuli smo ga u siječnju i veljači, od drugog kvartala pojavit će se pozitivni signali, krenut će lagani oporavak, kazao je Željko Lovrinčević s Ekonomskog instituta i premijerkin savjetnik na jučerašnjem predavanju poslovnog dijela WinDaysa, konferencije koja se održava u Rovinju.
Nacionalno suglasje
– Dosljedno provođenje reformi iznimno je važno, zahtijeva nacionalno suglasje svih stranaka. Konačno trebamo ljude koji će nešto činiti za Hrvatsku, a ne izvršavati partijske zadatke i sitne ciljeve. Ova je Vlada krenula u pravom smjeru što je nadasve važno jer ona koja bude došla nakon nje jedino treba nastaviti ići tuda, ne treba opet mijenjati smjer – smatra Lovrinčević koji vjeruje kako bi političari konačno trebali početi govoriti istinu te prestati obmanjivati birače.
– Svi koji imaju ambicije morali bi znati odgovoriti na pet ključnih pitanja i to jasno i decidirano. O tome što smjeraju s mirovinama, što i kako s plaćama zaposlenih u državnoj upravi, kako vide socijalnu politiku, odnosno socijalne transfere? Što je s investicijama te subvencijama? Svi oni koji ne znaju odgovore i nisu ih pripremili u svojim programima, nisu zaslužili biti izabrani – naglašava Lovrinčević.
Istaknuo je da je problem u restrukturiranju državne uprave jer ima 25 tisuća ljudi viška u javnoj upravi te treba riješiti strukturne probleme. To znači skresati državni proračun što bi značilo pad BDP-a za 1-2 posto na godišnjoj razini, jer je proračun sada predimenzioniran za 1,1 milijardu eura. To konkretno znači prepoloviti broj županija, smanjiti broj policajaca, broj bolnica, gospodarskih komora...
Unatoč djelomičnom pozitivnom tonu, tj. kako kaže Lovrinčević, pozitivnim signalima koje će Hrvatska ubilježiti počevši od drugog kvartala, mnogo prepreka valja preskočiti.
Inflacija dostiže tri posto
Ova Vlada, primjerice, ne može više poput svih dosadašnjih odgoditi rješavanje pitanja brodogradnje, što će iznositi tri posto BDP-a. Usto nezaposlenost je dostigla 12 posto. Do kraja godine ubrzat će inflacija te će dostići tri posto, kazao je Lovrinčević te upozorio poduzetnike da promišljeno sklapaju ugovore. Dodao je da je glavni imperativ konsolidacija javnih financija jer, ako tu nema ravnoteže, prijeti nam pad kreditnog rejtinga čime i svi drugi napori i poduzetničke inicijative padaju u vodu. Istaknuo je nužnost striktnog provođenja Zakona o fiskalnoj odgovornosti na državnoj i lokalnoj razini.
Hrvatska nužno treba mijenjati svjetonazor jer bez toga nema napretka u budućnosti. Rigidno radno zakonodavstvo i kolektivni ugovori koji traju "do kraja svijeta" morat će se mijenjati, poručuje Lovrinčević.
Jučer je održan okrugli stol na temu Gradovi za poduzetnike, na kojem su sudjelovali Plinio Cuccurin, član uprave Adris grupe, Ivan Čehok, gradonačelnik Varaždina, te Goran Ješić, gradonačelnik Inđije iz Srbije.
Prepreke su brojne na putu pravom projektu, a prije svega riječ je o sporoj administraciji te relativno lošoj obrazovanosti radne snage. Ipak, uspjelo se i u Balama i u Varaždinu te u Inđiji.
Lovrinčeviću plačenuku, nemaš ti šta ocjenjivati vladi dok radiš za nju.