Mađarska je vlada za 1,88 milijardi eura otkupila 21 posto dionica MOL-a koje su bile u vlasništvu ruskog Surgutneftegaza, ponosno je jučer objavio mađarski premijer Viktor Orban.
Zaštita nacionalnog
Vlada je proteklih godina vodila tešku bitku, rekao je Orban, ali je uspjela zaštititi svoju najvažniju nacionalnu kompaniju, prenosi mađarski Portfolio.hu. Najzanimljivije je to što je mađarska vlada dionice MOL-a kupila novcem Međunarodnoga monetarnog fonda koji joj je 2008. godine dodijeljen u sklopu paketa spašavanja mađarske posrnule ekonomije! Šokantno je da su Mađari novac MMF-a iskoristili za kupnju državnoga udjela u privatnoj tvrtki, tj. MOL-u, jer je MMF poznat kao institucija koja inzistira upravo na privatizaciji državne imovine. Vijest iz Mađarske o preuzimanju MOL-ovih dionica još je važnija kada se stavi u kontekst događanja u Hrvatskoj, odnosno u kontekst MOL-ove uporne želje da preuzme većinski paket dionica Ine, hrvatske najznačajnije energetske kompanije.
Hrvatska je Vlada zbog ulaska u Europsku uniju odlučila ne donijeti zakon kojim bi se branilo da bilo tko ima više od 49 posto dionica Ine. S druge strane, MOL je u Mađarskoj uspio izlobirati zakon o MOL-u kojim se brani neprijateljsko preuzimanje te naftne kompanije. Upravo zbog tog zakona ruski Surgut, koji je dionice MOL-a 2009. godine kupio od OMV-a, unatoč 21-postotnom udjelu u vlasništvu te kompanije na Skupštini MOL-a nije imao baš nikakva prava.
Iako u Mađarskoj MOL sve koji žele ući u njegovu vlasničku strukturu doživljava neprijateljima, u Hrvatskoj inzistira na tome da je on u Ini Vladin strateški partner koji je u tu kompaniju uložio 20 milijardi kuna. Ipak, taj strateški partner Vladu, tvrdili su zimus članovi Vlade, nije obavijestio o želji da otkupi dionice malih dioničara i postane većinskim vlasnikom Ine. Nakon što MOL-u u tome nije uspio, u privatnoj ponudi dionice je odlučio kupovati od drugih investitora pa je dobio kaznenu prijavu Hanfe zbog manipulacije tržištem i prijevare u gospodarskom poslovanju.
MOL je, naime, tvrdio da dionice kupuje za 2800 kuna, a nakon isteka svoje privatne ponude kupovao ih je i po mnogo višoj cijeni čime je, smatra Hanfa, oštetio male dioničare. Davor Štern, predsjednik Nadzornog odbora Ine i Vladina produžena ruka u tom tijelu, komentira pak kako je jasno da je mađarskoj vladi stalo do MOL-a kao nacionalne kompanije, ali da je isto tako hrvatskoj Vladi stalo do Ine.
Nije dobra pat-pozicija
Analitičar Damir Novotny pak smatra kako se naša Vlada prema Ini i ostalim važnim hrvatskim kompanijama trebala postaviti kao mađarska vlada prema MOL-u.
– Nije dobro da MOL Vladi iza leđa kupuje dionice, ali nije dobra ni ova pat-pozicija. Vlada bi trebala preuzeti aktivniju ulogu u upravljanju Inom ili je prepustiti MOL-u – drži Novotny. Vlada, dodao je, špekulira zbog Unije i ne odlučuje se na radikalne poteze.
mr-braun,..a cá je bija Gjurcánji ??...mozda \"humanitarac\"??..-:))