Dolina Neretve

Mali proizvođači ovisni o Agrokorovu otkupu: Grci srušili cijenu lubenica

Foto: Nikola Čutuk/PIXSELL
Mali proizvođači ovisni o Agrokorovu otkupu: Grci srušili cijenu lubenica
19.07.2014.
u 09:15
Varljivo ljeto i uvoz odgodili neretvansku berbu i snizili otkup za 50 lipa po kilogramu.
Pogledaj originalni članak

Vremenske nepogode u svibnju i lipnju nisu išle na ruku proizvođačima, a sada ni potrošačima, žale se domaći proizvođači lubenica. Varljivo ljeto na neretvanskom je području odgodilo berbu prvih lubenica za dva tjedna, zbog čega se startalo s čak 50 lipa nižom otkupnom cijenom u odnosu na lanjskih 2,30 kuna za kilogram.

A kako se u nedostatku velikih vrućina ni kupci nisu previše pomamili za slatkim plodovima, zbog zasićenosti tržišta, koje je zatrpano i grčkim, albanskim i makedonskim lubenicama, u neretvanskom se kraju već nekoliko dana stoji i s otkupom, kojega je zadnja cijena bila 1,50 kuna za kilogram, objašnjava proizvođač Miodrag Kiridžija iz Opuzena.

U Slavoniji je pak cijena pala već na 1,10 kuna pa Mirko Bošković i Ivan Stepić iz Cerne tvrde kako ih po takvim podcjenjivačkim cijenama neće dati. – Većina lubenica u trgovačkim je lancima u ovom trenutku iz Grčke i uskoro im prolazi rok pa ih daju u bescijenje na akcijama, a nama je otkup ispod 1,50 kuna čisti gubitak – objašnjava Bošković, dok u Neretvi strahuju da bi lubenice uskoro mogle doći i na kunu za kilogram.

Slatka godina

– To se ranijih godina kompenziralo visokom početnom cijenom. No činjenica je da smo danas na slobodnom tržištu u kojega smo ušli nepripremljeni. Nismo izgradili sustav koji bi štitio domaću proizvodnju pa nam ne preostaje ništa drugo nego da se nadamo da će i ove godine većinu proizvodnje otkupiti Agrokorova Kor Neretva. U suprotnom, ni Bog nam ne može pomoći – tvrdi pak Kiridžija.

Lani je, zbog tuče i velikih kiša urod lubenica bio loš, a i kvaliteta je podbacila. Ova je godina dobra, lubenice su slatke i dobrog izgleda. Jedino što ih je zbog loše lanjske sezone posađeno 20% manje pa se na području od Metkovića do Ploča na 250 hektara površine očekuje berba oko 10.000 tona lubenica, oko 1,2 milijuna komada prosječne težine 8 do 10 kilograma. Proizvođači se tuže kako su ulaganja u proizvodnju lubenica i 30 posto veća u odnosu na ostale povrtlarske kulture, oko 40 tisuća kuna po hektaru i zahtijevaju dosta fizičkog rada, a rizik je uzgoja vrlo visok.

Slavonci u šparogama

Zbog toga ih se sve više u Slavoniji opredjeljuje za šparoge, a u donjem dijelu Neretve za plasteničku i stakleničku proizvodnju sezonskog voća i povrća.

U Kor Neretvi kažu kako će i uz kašnjenje sezone kroz Konzumovu maloprodajnu mrežu plasirati više od polovice neretvanskog uroda, oko 6000 tona lubenica koje su iznimne kvalitete. Najveći udio u otkupu, oko 90 posto, čine lubenice sorte Fantazia, duguljaste i krupnog ploda težine od 8 do 12 kilograma, te manji dio okruglastih lubenica sorte Romanica, između 8 i 10 kilograma. Kao raritet u ponudi ove godine su pak mini lubenice Bonanca do 2,5 kilograma, koje su tanje kore i intenzivnijeg okusa, bez sjemenki, a proizvode ih Konzumovi kooperanti u dolini Neretve i u Zadru.

>>Majica s ananasom, haljina s narančom, špagerice s bananom...Ovo ljeto 'voćnu salatu' nabacite na sebe

>>Kroz 5 jednostavnih koraka prepoznajte je li lubenica zrela, slatka i sočna

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 6

RT
robi.topalovic
10:10 19.07.2014.

ala si jako pametan ti njemče svi ste face u njemačkoj dođi radi u hrvatskoj i živi u njemačkoj pa da te vidim joj kakvi seljoberi!

NE
neverane
14:42 20.07.2014.

Trenutačna situacija je takva da kisela lubenica od cca 10 kg u maloprodaji košta 30 kuna. Adio pameti.

Avatar Getrib
Getrib
12:58 23.07.2014.

Naši proizvođaći lubenica (kao i drugih povrtljarskih i poljoprivrednih proizvoda) ponašaju se kao kumice na placu, ako je mala ponuda zbog lošeg uroda, dižemo cijene.