Predsjednik uprave Plive Mihael Furjan podupire veću povezanost zdravstva, farmaceuta i IT sektora. Kaže da farmaceutske kompanije znaju samo koliko su kutija pojedinog lijeka prodali, ali nemaju pristup pacijentima, iako i one žele bolju skrb za njih, ali da se digitalizacijom može postići personalizirani pristup.
Pritom je bitno, kaže, da regulator, odnosno HZZO vodi taj proces. S obzirom na to da imamo eRecept, HZZO ima uvid u potrošnju svakog lijeka, pa bi mogao i statistički pratiti uspješnost terapija i u konačnici znati je li pojedini lijek imao smrtonosne posljedice za neku osobu. Takvi podaci dobro bi došli i farmaceutskoj industriji, koji bi podatke zanimljive za njihovu proizvodnju kupovali.
– Kada se to ne bi zloupotrijebilo, imali bismo važne podatke za zdravstvo i odluke koje bi se donosile. Primjerice, da se u bolnicama rade tretmani koji su se pokazali najuspješnijim. Ako, primjerice, imamo 500 ljudi na određenoj terapiji u zemlji, HZZO može vidjeti kroz eKarton koliko je bila učinkovita i za koliko osoba, a za koliko je završilo sa smrtnim posljedicama. Tada bi se vidjelo koji je lijek bolji i njega bi se moglo više primjenjivati u terapijama i podupirati ga cijenama ili pristupom, a za ostale imati nadoplatu ili ih eliminirati s tržišta ako se uvidi da je od njih smrtnost velika – kaže Furjan.
Podatke o potrošnji u ljekarnama farmaceuti imaju, ali nemaju za bolnice, što bi i bilo od veće koristi. Iako nekim farmaceutima ne bi odgovaralo da se uvidi kako njihov proizvod ne daje dobre rezultate, Furjan ističe da oni imaju više od 1000 proizvoda i lako bi se usmjerili na one učinkovite.