MMF upozorava

MMF: Produbljuje se dužnička kriza, potreban zaokret u eurozoni!

Foto: AFP/Pixsell
MMF: Produbljuje se dužnička kriza, potreban zaokret u eurozoni!
03.08.2012.
u 14:40
Predviđa se da, ako se kriza eurozone produbi, potrebe najsiromašnijih svjetskih zemalja za inozemnim financiranjem do kraja 2013. godine mogle bi narasti na 27 milijardi dolara.
Pogledaj originalni članak

Europska će kriza dovesti do usporenog rasta svjetske proizvodne stope, upozorenje je koje stiže iz Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).

BDP eurozone mogao bi pasti 5 posto, britansko gospodarstvo imat će slične gubitke, dok će američki BDP pasti 2 posto, a japanski 1 posto, piše u izvješću. Prema tome crnom scenariju, s obzirom na spori rast u spomenutim gospodarstvima, većina bi ih mogla ponovno završiti u recesiji. 

– Unatoč napretku u okruženju suočenom s ograničenjima, stječe se dojam da nije dovoljno učinjeno kako bi se zaustavilo širenje krize i ublažili njezini učinci u fiskalnoj, bankarskoj i u sferi rasta – kažu iz MMF-a ocjenjujući dosadašnje poteze eurozone.

Predviđa se i da, ako se kriza eurozone produbi, potrebe najsiromašnijih svjetskih zemalja za inozemnim financiranjem do kraja 2013. godine mogle bi narasti na 27 milijardi dolara.

U izvješću se procjenjuje koliko gospodarske mjere SAD-a, Kine, eurozone, Japana i Velike Britanije međusobno utječu na te zemlje i ostatak svijeta. Istaknuli su da iz tog društva eurozona zadaje daleko najveće brige političarima. Za potrebe izvješća MMF je konzultirao 35 zemalja, uključujući izabranu skupinu gospodarstava u nastajanju – Brazil, Češku, Indiju, Južnoafričku Republiku, Tursku, Rusiju, Južnu Koreju, Poljsku, Meksiko i Saudijsku Arabiju.

Osim globalnih briga koje uzrokuje eurozona, MMF je skrenuo pozornost i na SAD te Aziju.

Upozorio je da SAD u 2013. godini mora ukloniti prijetnju ''fiskalne litice'' zbog 4000 milijardi dolara vrijednih poreznih olakšica kojima istječe rok i smanjenja državne potrošnje.

Usporavanje ulaganja u Kini moglo bi pak pogoditi trgovinske partnere i svjetske cijene. To bi imalo velik utjecaj na azijske dobavljače, ali isto i na Japan i Njemačku.

A zbog naglih promjena raspoloženja tržišta visoki javni dug velik je problem Japana. MMF je još naglasio da bi Velika Britanija trebala osnažiti financijski sustav i potaknuti povjerenje u banke.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 11

LO
lojtra1
15:10 03.08.2012.

Sve je to luk i voda. Samo pokretanje proizvodnje vodi van iz krize. A proizvodnja se može pokretati i bez (značajnih) investicija ali treba uložiti puno rada i dobre volje. Naravno, uz ovakvu poreznu presiju o pokretanju proizvodnje uzalud je pričati.

GO
google385
15:38 03.08.2012.

grcka rasipna italijan muckaju i varaju i trpaju u privatne dzepove njemci bi diciplinu i podanike spanjolci zabavu i igara englezi samo za sebe itd tesko to spojiti jer ce biti puno nezadovoljnih i zato ce sve to vjerovatno da se raspadne

OB
-obrisani-
16:16 03.08.2012.

Hrvatska će svojim članstvom 2013 , Podmetnuti Svoja Leđa EU u raspadu Biti će izuzetno teško izvući se iz EuroZone.