7 tvrtki u kartelu

Moraju platiti 1,4 milijarde € jer su 10 godina namještali cijene

Foto: Reuters/PIXSELL
Moraju platiti 1,4 milijarde € jer su 10 godina namještali cijene
07.12.2012.
u 19:46
Kartele je Europska unija istraživala tri godine, a u SAD-u je istraga još otvorena
Pogledaj originalni članak

Sastajali su se na golfskim igralištima diljem Europe i Azije. I to izvršni direktori Philips Electronicsa, Panasonica te čelnici još pet svjetskih tvrtki za proizvodnju elektronike. Planirali su kako će manipulirati cijenama TV i računalnih ekrana, objasnili su europski regulatori te im ukupno izrekli kaznu od 1,47 milijardi eura.

Imunitet “zviždaču”

Činili su to punih deset godina, od 1996. do 2006. godine, a kazna je u skladu s prihodima te geografskim opsegom tvrtki. Sedmorka osuđenih manipulirala je zapravo cijenom i proizvodnjom katodnih cijevi tada potrebnih za izradu zaslona, koje čine pedeset do sedamdeset posto cijene monitora i TV uređaja.

Najveću kaznu, od 313,4 milijuna eura, dobio je nizozemski Philips, južnokorejski LG Electronics “zaslužio” je 295,6 milijuna eura kazne, Panasonic (Japan) 157,5 milijuna, južnokorejski Samsung 150,8 milijuna, japanska Toshiba 28 milijuna, a francuski Technicolor 38,6 milijuna eura. Tajvanska kompanija Chunghwa Picture Tubes, “zviždač” u ovom slučaju, u to ime izbjegla je 17 milijuna eura tešku kaznu i dobila imunitet, piše BBC.

– Organizacija i djelovanje kartela proizvođača katodnih cijevi pravi su primjeri iz udžbenika. Ponašali su se toliko antitržišno i postupali protivno svim pravilima Europske unije, izjavio je Joaquin Almunia, europski povjerenik za tržišno natjecanje te dodao:

– Gotovo deset godina karteli su prakticirali najštetnije oblike ponašanja, dogovarali cijene, tržišne udjele, koordinirali kapacitet proizvodnje i razmjenjivali podatke o potrošačima.

Svoje sastanke nazivali su “zelenim sastancima” jer su nakon uspješnih dogovora uslijedile partije golfa. Europska komisija nije željela otkriti više detalja, no ustvrdili su da je većina “zelenih sastanaka” bila u Aziji. Dok su se sastanci na ‘nižoj’ razini održavali u uredima Pariza i Hong Konga.

Katodne cijevi činile su veliki dio u cijeni, a potražnja za njima bila je najveća od 1996. godine kad je kartel i osnovan. Napretkom tehnologije katodne cijevi polako su postale nebitne i počela je 2003. godine zamjena sa LCD i plazma ekranima. Sudionici kartela pokušali su “suradnjom” i kontroliranjem proizvodnje ublažiti pad potražnje za katodnim cijevima. A neki su istodobno osnovali novi kartel.

Europska unija je, naime, još 2010. godine kaznila šest proizvođača LCD ekrana sa 649 milijuna eura jer su pet godina vodili kartel i sprječavali pravednu tržišnu utakmicu. Dvije južnokorejske tvrtke LG i Samsung bile su sudionice u oba kartela.

Žalit će se na iznos kazne

U LG-ju su jako nezadovoljni razrezanom kaznom i tvrde da će se žaliti na iznos koji moraju platiti. U Samsungu, piše Wall Street Journal, još nisu odlučili što će poduzeti.

Riječ je o najvećoj kazni koju je Europska komisija ikad izrekla, a istraga je trajala gotovo tri godine. Europska unija je u ovom slučaju surađivala s brojnim regulatorima diljem svijeta, a oni u Sjedinjenim Američkim Državama još nisu zgotovili svoju, domaću istragu tako da nisu još spremni komentirati kaznu na koju su se odvažili Europljani.

Europski regulatori nazvali su kartel katodnih cijevi najorganiziranijom rabotom koju su ikad imali priliku istraživati. Najviša je dosadašnja kazna za suzbijanje konkurencije iznosila 1,38 milijardi eura, a izrečena je 2008. godine proizvođačima automobilskih stakala.

>>Fitch: Kreditni rejting Sonyja i Panasonica je "smeće"

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar Alfons_x
Alfons_x
21:53 07.12.2012.

Eto....kada vlada izgradi golf teren na brdu Srđ, i dovede pitku vodu na isto brdo uz pomoć podizanja razine podzemnih voda akumulacije Ombla, moći ćemo i mi održavati "zelene" sastanke....a ne ovako po uredima k'o klošari