Varijabilna kamata

Može li euribor biti novi 'švicarac'?

Foto: Boris Ščitar/Večernji list
Može li euribor biti novi 'švicarac'?
19.11.2013.
u 15:00
Iz 'poučka o švicarskom franku' stvarno se imalo što naučiti, no nije baš jasno shvaćaju li dužnici s varijabilnom kamatom da će, čim eurozona malo živne, Europska središnja banka (ECB) povećati kamatnu stopu, što će se izravno odraziti i na visinu euribora.
Pogledaj originalni članak

Nakon što je Zakon o potrošačkom kreditiranju obvezao banke da kamate vežu uz jasno definiran parametar, većina je odredila da će to biti euribor, referentna kamata koja se utvrđuje na europskom međubankarskom tržištu. Trenutačno je 6-mjesečni euribor 0,319% i povijesno je na najnižim razinama. U 2008. prelazio je 5%, pa se analitičari slažu, u budućnosti može samo rasti. Što će se tada dogoditi s kamatama na kredite – prijeti li dužnicima u Hrvatskoj novi “švicarac”?

Mir barem do 2016.

Iz “poučka o švicarskom franku” stvarno se imalo što naučiti, no nije baš jasno shvaćaju li dužnici s varijabilnom kamatom da će, čim eurozona malo živne, Europska središnja banka (ECB) povećati kamatnu stopu, što će se izravno odraziti i na visinu euribora. A onda i na kamate u nas.

– U odnosu na 2007. i 2008. 3-mjesečni je euribor niži 4%. U prijašnjim smo prognozama povećanje euribora očekivali u razdoblju 2015., odnosno 2016. i nakon toga stabilizaciju na razini iznad prosječne stope inflacije. No, nakon posljednjeg smanjenja kamatne stope ECB-a, povećanje euribora moglo bi biti prolongirano sa srednjega na dugi rok – kažu u RBA. Da će euribor još neko vrijeme ostati rekordno nisko vjeruju i u PBZ-u, dok Hypo 3-mjesečni euribor idućih nekoliko godina pozicionira u rasponu od 0,20 do 0,50.

– Uporište je u očekivanjima da će zbog slabih ekonomskih izgleda inflacija ostati ispod 2% do 2017., odnosno 2018. Ne očekujemo da ECB podigne bazični kamatnjak prije 2016. – kažu u Hypo banci. U UniCreditu očekuju stabilan 3-mjesečni euribor do kraja 2014.

Druga opcija NRS

– Osim odluke ECB-a o smanjenju referentne kamate, postoje i pritisci na monetarne vlasti u eurozoni da ekspanzivnim mjerama oslabe euro u odnosu na dolar te povećaju međunarodnu konkurentnost izvoznika. U takvim okolnostima ne očekujemo povećanje referentne kamate prije kraja 2015. – kaže Zdeslav Šantić, glavni ekonomist Splitske banke. No, nitko ne govori što će biti kad euribor poraste. Teško je vjerovati da će promjenu kompenzirati smanjenje našeg rizika zemlje koji također utječe na visinu kamate. Uz euribor kamatu vežu PBZ, Hypo, RBA, Splitska i Erste banka, dok HPB i Zaba promjenjive kamate vežu uz nacionalnu referentnu stopu, prilagođenu kretanjima na domaćem financijskom tržištu. OTP za građane koristi NRS, a za tvrtke euribor.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

IG
igorl
09:50 20.11.2013.

Varijabilna KS je najveca prijevara. Ljudi uzimaju kredite na 30 godina po 5% fiksno + taj euribor. Ne kuze da ak im euribor sa danasnje nule naraste na realnih 3% da ce im se rata bukvalno udvostrucit!!! Onda ce opet bit kuku lele - zasto me drzava nije zastitila da ne potpisem nesto sto sam potpisao svjestan svih posljedica toga. I.