Pozicija Zvonimira Mršića, bivšega koprivničkog gradonačelnika i saborskog zastupnika SDP-a, u fotelji šefa Podravkine uprave zasad je čvrsta, sugerirao je jučer Dubravko Štimac, šef NO-a kompanije, nakon objave poslovnih rezultata za prvi tromjesečje ove godine.
Za otpremnine 40 milijuna
– Postoji usuglašenost uprave i NO-a, Podravka ide u dobrom smjeru. Naravno da bi stakeholderi željeli da se brže postižu bolji rezultati, ali treba biti svjestan teškog poslovnog okruženja – izjavio je Štimac.
Predstavljen kvartalni rezultat “bio bi profit da nije izvanrednih stavki”, ovaj put oko 40 milijuna kuna otpremnina za 400-njak radnika, pa je prehrambeno-farmaceutska grupacija ostvarila kvartalni minus od devet milijuna kuna.
Štimac i Mršić ipak su izrazili zadovoljstvo “korigiranom dobiti” od 31 milijun kuna te su ustvrdili da efikasnost kompanije raste, iako još nije dosegla razinu usporedivih kompanija u branši. To je cilj za buduće razdoblje.
Brojke govore o padu ukupne prodaje za jedan posto (804,2 milijuna kuna), i to prehrambenog dijela grupe za dva posto, dok je farmaceutska grana, Belupo, već poslovično rasla, ovaj put tri posto.
I dalje pada prodaja vegete, Podravkina ključnog proizvoda, te prerađevina voća i povrća, kao i slatkog programa. Mesni program potonuo je deset posto, a program pića čak 15 posto.
Mršić je najavio da je pred upravom do kraja godine teška odluka o mogućem deinvestiranju neprofitabilnih dijelova. Nije precizirao kojih, no to je lako iščitati iz spomenutih brojki, a već je otprije poznato da je Podravka u izlaznoj strategiji iz pekarskog biznisa.
Zahvaljujući odlasku radnika, smanjeni su troškovi osoblja za deset posto.
Presudna efikasnost
– Kriza na tržištima na kojima poslujemo je veća nego što su predviđale vlade i ekonomski analitičari. Usprkos padu prodaje, uprava je svojim aktivnostima uspjela podići efikasnost poslovanja. Daljnjim restrukturiranjem namjeravamo isporučiti godišnji rezultat koji očekuju vlasnici, na razini godišnjeg plana – izjavio je Mršić.
Komentirajući Vladin prijedlog gospodarenja državnom imovinom, koji nagovješćuje da će država u dogledno vrijeme izići iz vlasništva u Podravki, Štimac je kazao kako u ovome trenutku nema problema u funkcioniranju glavnih dioničara, države (26 posto) i obveznih mirovinskih fondova (31 posto).
– Plan je usuglašen: Podravka mora postati efikasna, nije presudno što će se dogoditi s vlasništvom – zaključio je on.
>>Iz Podravke od 2002. godine otišlo čak 1688 radnika - petina