Sredinom ovog mjeseca, odnosno 11. rujna, u Beču će se održati sastanak zemalja članica OPEC-a koje itekako utječu na stanje i cijene nafte u svijetu.
Očekivanja da će OPEC na tom sastanku ipak uslišiti želje mnogih za povećanjem proizvodnje ipak se, kako tvrde upućeni izvori, neće ostvariti. Usprkos cijeni od 70-tak dolara za barel nafte koja se danas plaća u svijetu i povećanoj potražnji za tim energentom izgleda da čelnici naftnoga kartela nemaju pretjeranih želja povećavati vlastite uloge u kreiranju svjetske naftne politike.
Prema najavama koje stižu iz nekih zemalja članica OPEC-a od 11. rujna se neće dogoditi spektakularne promjene koje mnogi priželjkuju. Od 11 članica naftnoga kartela samo Saudijska Aarabija štedi svoje kapacitete, a sve ostale zemlje proizvode naftu gotovo na granici pune proizvodnje. To pokazuje, kažu čelnici OPEC-a, da ta organizacija itekako pomaže svijetu da se suoči s problemima oko nafte i cijena koje pogađaju gotovo sve zemlje.
No, s druge strane, kritičari politike OPEC-a tvrde da su takve izjave samo pokušaj da se zemlje članice naftnoga kartela i izravno ne optuže za nedovoljnu suradnju oko naftne politike u svijetu. I dok naftni sastanak zemalja OPEC-a u Beču najvjerojatnije neće donijeti ohrabrujuće vijesti, mnogi nagađaju da zemlje članice čekaju što će se dogoditi s Iranom.
Jer, iranski predstavnik i pregovarač s UN-om Ali Larijani već je oštrim tonom upozorio predstavnike UN-a da ukoliko se doista uvedu sankcije prema toj zemlji "nemojte biti pretjerano iznenađeni ukoliko će mnogima postati hladno..." Aludirao je, naravno, na prestanak isporuka nafte iz te zemlje.