Njemačka ima najzaduženija javna poduzeća u EU i njihov dug je 1,2 puta veći od njemačkog BDP-a. Najviše državnih jamstava daje Austrija (35% BDP-a, prema hrvatskih 7%). Od tranzicijskih država samo se Slovenija izdvojila po znatnim financijskim obvezama slovenskih javnih poduzeća (više od 90 posto BDP-a), dok je dug hrvatskih javnih poduzeća oko 18 posto BDP-a.
Institut za javne financije analizirao je izravni i potencijalni javni dug država članica EU i prema njima hrvatski javni dug dostigao je 100 posto BDP-a nakon što se dugu opće države pridruže potencijalne obveze koje uključuju jamstva, obveze povezane s projektima javno-privatnog partnerstva i obveze javnih poduzeća koja su pod kontrolom države. Hrvatska je po tom kriteriju ispodprosječno zadužena članica, na 17. mjestu.
Po tim pokazateljima su najzaduženije europske države Irska, Njemačka, Portugal, Grčka, Slovenija, Nizozemska i Italija, i njihov dug tri do četiri puta premašuje visinu duga utvrđenu prema kriterijima iz Maastrichta. Samo nekoliko država – Slovačka, Rumunjska, Litva, Luksemburg, Bugarska i Estonija – ima dug ispod 60 posto BDP-a, a Anto Bajo i Marko Primorac ističu da je otkrivanje potencijalnih obaveza hrabar potez Komisije jer podaci Eurostata otkrivaju drukčiju sliku izloženosti država fiskalnim rizicima koja bi mogla dovesti do preispitivanja rejtinga pojedinih država.
>> Hrana je skuplja 30%, režije 66%. Prije 10 godina dizali smo kredite za koje danas plaćamo
Hrvatska ispodprosječno zadužena država članica??? A koji smo Ljubice po rastu BDP-a? Koji smo po kreditnom rejtingu? Koji smo po stopi rasta javnog duga? Iz čega ćemo Ljubice dakle servisirati naš dug ako nema rasta? Kako ćemo financirati otplatu kada se kamate vrate na normalne razine na svjetskom tržištu novca? Ništa od toga ti nisi navela! Kakva je to nama utjeha da je u Nizozemskoj viši javni dug kad im gospodarstvo raste jače nego u pet puta siromašnijoj Hrvatskoj, a plaćaju isto tako pet puta nižu kamatu na dug od nas? Ako je i predizborni članak, previše je.