Svaki drugi nautičar ima mjesečna primanja iznad 3500 eura, čime za 1500 eura \"šišaju\" primanja naših klasičnih gostiju, ali svejedno su usvojili recesijske navike. Nautičari koji su lani Jadranom krstarili na unajmljenim jahtama trošili su šest posto (oko 8 eura), a oni na vlastitim jahtama čak 13 posto (oko 7 eura) manje nego 2007., kad je Institut za turizam proveo posljednje istraživanje Tomas nautika. Pritom, prosječna dnevna potrošnja nautičara ostala je ista, sto eura. Međutim to je realno pad jer je u međuvremenu porastao broj nautičara. Inače, najizdašniji su nautički čarter-gosti Rusi, Francuzi i Britanci, čija dnevna potrošnja prelazi 170 eura, dok Talijani od nautičara s vlastitim plovilima troše najviše – 74 eura.
– Najviše su pali izdaci za kulturu, zabavu, sport i trgovinu, a to je, prema ocjeni nautičara, i najslabija karike naše ponude – kaže Zrinka Marušić iz Instituta za turizam. – Najvišu ocjenu strani nautičari daju ljepoti krajolika i osjećaju sigurnosti u nas, a izrazito su nezadovoljni mogućnostima šopinga u samim marinama.
Ljepota obale i osobna sigurnost jedina su dva elementa kojima domaće luke nautičkog turizma tuku mediteransku konkurenciju. Nešto više od dvije tisuće nautičara anketiranih lani ocijenilo je da Španjolska, Italija, Francuska, Grčka i Turska imaju bolju ugostiteljsku i općenitu svu ponudu za nautičare.