Hrvatska udruga dioničara upozorila je na narušavanje tržišta kapitala i štetu koju će prouzročiti predložene izmjene Zakona o preuzimanju dioničkih društava.
Prvih deset presuda
Takozvani \"opatijski zakon\", jer se donosi da bi se pogodovalo Opatiji koja je, kao vlasnik 25 plus jedne \"zlatne\" dionice, trebala objaviti ponudu za kupnju dionica Liburnia Riviera Hotela od ostalih dioničara, a to nije učinila, retroaktivno amnestira lokalnu samoupravu od te obveze te poništava sve dosadašnje odluke i sudske presude. Grad Opatiju Hanfa je obvezala da objavi poziv na što se Grad oglušio te su mali dioničari (njih 100 od oko 1500) tužili Grad. Nedavno je doneseno prvih deset presuda u korist dioničara, na što su klubovi zastupnika vladajuće koalicije odgovorili spomenutim izmjenama.
– To je u suprotnosti s Ustavom i regulama EU. Ruši se načelo zabrane retroaktivnosti i može onda rušiti odluke o privatizaciji Magme, Industrogradnje ili Dalekovoda. Izmjene otvaraju prostor za ulazak države u tvrtke koje su veliki dužnici – rekla je Vesna Škare-Ožbolt, predsjednica HUD-a. Dioničari se pitaju tko će željeti ulagati na hrvatskom tržištu kad nema pravne sigurnosti te napominju da privatnici ne žele da im država upravlja tvrtkom jer se ona vodi političkim, a ulagači ekonomskim interesom. HUD i Udruga malih dioničara Liburnia Riviera Hoteli predlažu izmjene postojećeg zakona, ali da bude rigorozniji sa sankcijama za nepoštovanje pravila te predlažu da Opatija i mali dioničari sjednu za stol.
– Zašto zakonom retroaktivno ne riješe problem s MOL-om? Mi smo u dvije godine desetak puta tražili sugovornika, no nema ga. Opatija iz ove situacije može izaći samo objavom ponude – kaže Dražen Nikolić, šef Udruge LRH-a. S obzirom na to da bi Opatija pri objavi ponude morala deponirati 1,3 milijarde kuna, kolika je ukupna vrijednost dionica koje su u privatnom vlasništvu, a Grad taj novac nema, Nikolić predlaže da se izmjenama Zakona tu napravi iznimka.
Vlasnik sa 60% dionica
Većinski vlasnik je SN Holding sa 60 posto dionica i ne želi ih prodati te se treba omogućiti da ponudu za kupnju Opatija da samo malim dioničarima, odnosno da SN Holding prije objave potpiše suglasnost da svoje dionice neće prodati. Tada bi Opatija trebala 160 milijuna kuna, koliko vrijede dionice malih ulagača.
Retroaktivno mijenjanje zakona je generalno loš potez koji nikada malima, kojima je jedina zaštita pravna stečevina, nije donio dobroga. Ovo je presedan kojega, ako nitko drugi normalan onda EU, ne bi smjela dopustiti jer otvara pandorinu kutiju i onako krhkog pravnog sustava u Hrvatskoj.