Javni i državni sektor

Neproduktivne službenike otpustiti, produktivnima povećati plaću

Foto: Duško Mirković
Neproduktivne službenike otpustiti, produktivnima povećati plaću
10.12.2009.
u 12:19
Gotovo trećina ispitanika (32 posto) smatra pak da država treba odmah otpustiti 30 posto zaposlenih u javnom i državnom sektoru kojih ima otprilike 245.000.
Pogledaj originalni članak

Država treba otpustiti neproduktivne službenike, a produktivnima povećati plaću, smatra 43 posto ispitanika koji su sudjelovali u anketi portala MojPosao. Veća plaća motivirala bi radnike, a mogla bi biti i djelotvorno sredstvo protiv korupcije, smatraju neki ispitanici. Gotovo trećina ispitanika (32 posto) smatra pak da država treba odmah otpustiti 30 posto zaposlenih u javnom i državnom sektoru. Kako u tom sektoru ima otprilike 245.000 zaposlenih, trećina anketiranih građana istoga bi trenutka na ulicu poslala 73.500 ljudi.

Ova je skupina istaknula kako je sav teret krize do sada pao na leđa radnika u privatnom sektoru i industriji, a s obzirom da Hrvatska mora što prije ostvariti uštede, smanjivanje broja zaposlenih mora biti brzo i efikasno. Ispitanici smatraju da s takvim akcijama ponajprije treba krenuti od dijelova sustava i radnih mjesta koja su "izmišljena" i za koje nije jasno na koji način doprinose razvoju države. Mišljenja su da je potrebno smanjiti i administraciju te stvoriti djelotvoran državni servis s optimalnim brojem zaposlenih, koji će služiti na dobrobit svim građanima. 

S druge strane, 11 posto ispitanika smatra da se broj zaposlenih u državnim i javnim službama ne bi trebao smanjivati nego da bi svim službenicima trebalo smanjiti plaće, prije svega onima koji rade na rukovodećim pozicijama, ali i regulirati visinu plaća na ostalim razinama. Potom bi se, smatraju, trebao uspostaviti sustav praćenja produktivnosti, na temelju kojeg bi se i određivale visine plaća.

Preostalih 14 posto ispitanika smatra da država ne bi trebala odjednom otpuštati veliki broj zaposlenih, ali da je, svakako, što prije potrebno započeti proces reorganizacije. Oni predlažu optimiziranje radnih procesa, edukaciju službenika, informatizaciju sustava, praćenje radne uspješnosti i skraćivanje radnog vremena. Nakon toga, kada se utvrde stvarne potrebe i viškovi, treba se poticati raspodjelu viškova u privatni sektor, koji će s učinkovitijom državnom upravom bolje funkcionirati.

Anketa je provedena početkom prosinca na uzorku s više od 600 ispitanika.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.